oplatek12-mWśród nocnej ciszy, głos się rozchodzi: Wstańcie pasterze, Bóg się wam rodzi! Czym prędzej się wybierajcie, do Betlejem pospieszajcie przywitać Pana…” ta kolęda rozbrzmiała wczoraj w murach budynku Starostwa Powiatowego. W czwartkowe popołudnie, 20 grudnia, pracownicy Starostwa, dyrektorzy i kierownicy jednostek oraz Zarząd i Radni Rady Powiatu w Biłgoraju podzielili się opłatkiem. W spotkaniu uczestniczyli też ks. Witold Batycki proboszcz parafii pw. Św. Marii Magdaleny oraz ks. Stanisław Budzyński proboszcz parafii pw. Św. Jerzego w Biłgoraju. Starosta Biłgorajski Marian Tokarski podziękował wszystkim za współpracę i złożył świąteczne życzenia. Podsumował mijający rok pracy w samorządzie powiatowym:

giza-mDziewięciu górników zginęło, a dwudziestu jeden zostało rannych podczas pacyfikacji w kopalni Wujek w Katowicach, 16 grudnia 1981r. Wśród poległych był Józef Giza, mieszkaniec Tarnogrodu. Pamięć o młodym górniku uczczona została na tarnogrodzkim cmentarzu w 31. rocznicę tragicznych wydarzeń. W niedzielę 16 grudnia br. odbyła się uroczysta msza i modlitwa nad grobem górnika. Pamięć Józefa Gizy w imieniu samorządu Powiatu Biłgorajskiego uczcili: Marian Tokarski Starosta Biłgorajski i Józef Czarny Etatowy Członek Zarządu Powiatu.

Magdalena Szewczuk

akcja_kurierska-mW dniach 11 – 12 grudnia zgodnie z zarządzeniem Starosty Biłgorajskiego odbyło się szkolenie oraz ćwiczenia w prowadzeniu Akcji Kurierskiej Administracji Publicznej. W szkoleniu uczestniczyli ppłk Adam Pilip Wojskowy Komendant Uzupełnień w Zamościu wraz z zastępcą mjr Bogusławem Piątkiem. Rozpoczęto od szkolenia z pracownikami Starostwa Powiatowego w Biłgoraju oraz pracownikami urzędów miast i gmin odpowiedzialnych za organizację i przeprowadzenie Akcji Kurierskiej na administrowanym terenie. Omówiono zasady uruchomienia, norm czasowych, prowadzenia i rozliczania się z przeprowadzonej Akcji Kurierskiej, dokonane zostały ustalenia w zakresie wykonywania dokumentacji na szczeblu powiatu, miasta i gminy. W drugim dniu szkolenia odbyło się praktyczne uruchomienie Akcji Kurierskiej dla Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Komendant WKU sposób realizacji zadania na szczeblu gminy sprawdzał osobiście w Gminie Obsza. Na podstawie przeprowadzonego szkolenia oraz praktycznego uruchomienia Akcji Kurierskiej Administracji Publicznej stwierdzono, że Starostwo Powiatowe w Biłgoraju jest bardzo dobrze przygotowane do realizacji tego przedsięwzięcia.
stan_wojenny-mSamorządowcy, młodzież szkolna, reprezentanci środowisk kombatanckich oraz stowarzyszeń, a także mieszkańcy naszego powiatu licznie wzięli udział w tegorocznych obchodach upamiętniających 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Była msza, wspomnienie historyczne oraz akademia, przywołująca pamięć bohaterów tamtych trudnych dni.
 
Organizacją obchodów zajęli się: Powiat Biłgorajski, Parafia pw. Św. Marii Magdaleny oraz Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej. Podczas uroczystości, która odbyła się w kościele Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, Powiat reprezentowali: Starosta Marian Tokarski, Przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Późniak, Etatowy Członek Zarządu Józef Czarny a także Jan Koman Kierownik Wydziału Edukacji w Starostwie. Byli także dyrektorzy szkół m.in.: Jerzy Buczko z RCEZ i Marian Klecha z ZSO.
 

wyr_budynek-m

Nowa siedziba Starostwa Powiatowego w Biłgoraju (ul. Kościuszki 94) otrzymała wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin „O Kryształową Cegłę” – na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, na Szlaku Słońca i Śniegu. Komitet organizacyjny wyróżnił siedzibę powiatu w kategorii remonty i modernizacje. Była to XII edycja konkursu. Podczas finałowej gali, która odbyła się w piątek 7 grudnia w Lublinie, wyróżnienie odebrał Marian Tokarski Starosta Biłgorajski.