1 marca br., odbyły się w kościele Chrystusa Króla w Biłgoraju i przy pomniku poświęconym Ofiarom NKWD i UB, Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bojownikom o wolność Polski, walczących w ramach tzw. podziemia poakowskiego lub podziemia antykomunistycznego oddano część podczas wspólnej modlitwy i symbolicznego złożenia kwiatów. Cześć i chwała Bohaterom!

wykleci 2022 1
Władze powiatu reprezentował poczet sztandarowy powiatu biłgorajskiego oraz  Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna, członkowie Zarządu Powiatu Maria Gałka i Andrzej Łagożny, a także kierownik Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Marta Marchewka - Skurzak. -Przeszłość, to nie to co minęło, lecz to co pozostaje w pamięci naszej. Dzisiejsze święto odnosi się do wydarzeń z naszej historii, o których w sposób szczególny musimy pamiętać i przekazywać kolejnym pokoleniom. Żołnierze Wyklęci przeżyli nieopisaną gehennę. Mimo to walczyli, wierni byli idei wolnej Polski, nie szczędzili życia i krwi. Z tej ich ofiary, dziś żyjemy w suwerennej Ojczyźnie i mamy polskie obowiązki – zaznacza Andrzej Łagożny, członek Zarządu Powiatu.

wykleci 2022
Uczestnicy uroczystości uczestniczyli we Mszy świętej sparowanej w intencji Ojczyzny. W programie znalazła się także część edukacyjno – historyczna oraz złożenie kwiatów przy pomniki Ofiar NKWD i UB oraz tablicą poświęconą ofiarom komunistycznych zbrodni. Uroczystości zorganizowali Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, Zespół Szkół Leśnych oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

lagozny
Żołnierze Wyklęci to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych po 1945 roku, szacuje się nawet na 200 tys. osób.