...
Loga Fundusze Europejskie

70 lat Armii Krajowej

Kategoria: Aktualności 2012 Opublikowano: 15 lutego, 2012
ak-m
Kombatanci, młodzież szkolna oraz reprezentanci samorządu uczestniczyli w obchodach 70. rocznicy powołania Armii Krajowej. Uroczystość rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele p.w. WNMP w Biłgoraju w niedzielę 12 lutego, a we wtorek 14 lutego w ZSZiO odbyło się spotkanie okolicznościowe. Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju zorganizowali tegoroczne uroczystości jubileuszowe.
Spotkanie w ZSZiO prowadziła dyrektor szkoły Barbara Obszańska, która przywitała wszystkich gości. Wśród nich znaleźli się m.in.: Sławomir Zawiślak poseł oraz Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość, Piotr Szeliga poseł, Stanisław Schodziński Wicestarosta Biłgorajski, Alfred Sobótka Członek Zarządu Powiatu, Ryszard Jabłoński radny, przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Powiatu, Michał Dec wiceburmistrz Biłgoraja, Wojciech Dziduch pełnomocnik Wójta Gminy Biłgoraj, przedstawiciele AK i organizacji kombatanckich w tym por. Stanisław Mazur i Irena Kulińska Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Biłgoraj i wiceprezes Zawiązku Tomasz Książek, a także Przedstawiciele Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Biłgorajskiej, Związku Inwalidów Wojennych, Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny Ziemi Biłgorajskiej. W spotkaniu udział wzięli również dyrektorzy ponadgimnazjalnych szkół biłgorajskich i instytucji kultury, m.in. Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.W pierwszym przemówieniu Wicestarosta Biłgorajski przypomniał o wartościach, które były ważne dla żołnierzy Armii Krajowej: – Żołnierze AK byli prześladowani i zwalczani przez dwa systemy totalitarne nazistów niemieckich i komunistów sowieckich. System nazistowski po zakończeniu II wojny światowej został osądzony i potępiony. Niestety nacisk komunistyczny, oficjalnie do dnia dzisiejszego, nie został rozliczony, nie został nazwany systemem zbrodniczym. Wydawało się, że wartości o które walczyli żołnierze AK takie jak: niepodległość, honor, wolność, prawa, Ojczyzna, naród, wiara, Bóg będą pierwszym zadaniem władz. Niestety tak się nie stało. Do dziś w wielu miejscach Polski znajdują się i są pielęgnowane idee w postaci pomników, tablic, nazw ulic, które poświęcone są temu zbrodniczemu systemowi – wyjaśniał Stanisław Schodziński.
W swoim przemówieniu wskazał w powiecie biłgorajskim miejsca, które upamiętniają symbole komunizmu. Z wykładem pt. „Dziedzictwo kulturowe i znaczenie Armii Krajowej dla wychowania współczesnego Polaka” wystąpił dr Adam Balicki. Kolejnym był wykład Tomasza Książka, który przedstawił strukturę i działania AK na terenie powiatu biłgorajskiego. Podczas spotkania wystąpił także Sławomir Zawiślak, który mówił o zadaniach zamojskiego oddział Związku i o planach na najbliższe miesiące. W imieniu Związku wręczył dwa Medale Światowego Związku Żołnierzy AK. Otrzymali je Tomasz Książek i Jerzy Blicharz. Natomiast legitymacje członkowskie ŚZŻAK Okręg Zamość odebrali Stefan Oleszczak i Michał Kutyła.Następnie odbył się panel dyskusyjny, podczas którego uczniowie mogli zadawać pytania kombatantom, a na zakończenie zaprezentowano montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z ZSZiO.
Agresji niemieckiej, która nastąpiła 1 września 1939 roku, stawiły opór regularne oddziały Wojska Polskiego oraz tworzące się formacje obronne takie jak: Służba Zwycięstwu Polski czy Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku podczas scalania podziemnych organizacji wojskowych utworzono Armię Krajową. Od tamtego momentu minęło już 70. lat.