...
Loga Fundusze Europejskie

81. rocznica Rzezi Wołyńskiej

Kategoria: Aktualności 2024 Opublikowano: 9 lipca, 2024

Rzeź wołyńska to jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w czasie II wojny światowej na terenach Polski. Zabójstwa dokonywane przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej były okrutne i bezlitosne, prowadząc do śmierci tysięcy ludzi głownie polaków.

Głównymi ofiarami rzezi byli Polacy, których liczba szacowana jest na około 50 – 120 tysięcy osób. Oprócz Polaków, także Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i inni mieszkańcy Wołynia padli ofiarą brutalnych mordów. Były to zbrodnie bez precedensu, gdzie ludzie byli bestialsko zabijani bezlitośnie i brutalnie. Bała w nich udział UPA oraz ukraińska ludność cywilna.

Najbardziej krwawy okres rzezi miał miejsce w lecie 1943 roku, kiedy to nacjonaliści ukraińscy przeprowadzili masowe zabójstwa Polaków, paląc wsie i mordując wszystkich, którzy napotkali na swojej drodze. Były to czystki etniczne mające na celu zlikwidowanie polskiej obecności na tych terenach.

Niestety, do dziś nie ma dokładnych danych co do liczby ofiar rzezi wołyńskiej. Szacuje się, że zginęło od 50 do nawet 120 tysięcy Polaków, podczas gdy odwetowe akcje polskiego podziemia doprowadziły do śmierci 2 – 3 tysięcy Ukraińców.

Rzeź wołyńska pozostaje jednym z najtragiczniejszych rozdziałów w historii II wojny światowej, świadcząc o okrucieństwie i bezduszności wojny oraz nienawiści pomiędzy narodami.

Pamiętajmy o tych tragicznych wydarzeniach, aby nigdy więcej nie dopuścić do powtórzenia się podobnych zbrodni.