25 lat Młodzieżowego Domu Kultury
Główne obchody 25-lecia działalności Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju odbyły się w niedzielę 31 maja. Licznie zgromadzona publiczność oglądała popisy wychowanków MDK na scenie letniej BCK. Życzenia z okazji jubileuszu odbierała Renata Socha Dyrektor MDK. Składali je Starosta Biłgorajski Marian Tokarski, Wicestarosta Jarosław Piskorski, Przewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju Kazimierz Paterak, a także Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan i Przewodniczący Rady Miasta Biłgoraj Marian Klecha.
– Odwiedzając MDK zawsze widzę roześmiane, szczęśliwe dzieci, dostrzegam życzliwość, zaangażowanie i profesjonalizm nauczycieli. Przez lata działalności wasi podopieczni osiągali liczne sukcesy na skalę województwa, kraju, a także na arenie międzynarodowej. Jestem dumny z tych dokonań, z tego, że jesteście ambasadorami naszej Ziemi Biłgorajskiej – gratulował Starosta Tokarski.
Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju utworzony został w 1990 roku. Jest publiczną placówką oświatowo – wychowawczą, której zadaniem jest prowadzenie działalności w zakresie zajęć pozaszkolnych. Od stycznia 1999 roku, w ramach reformy samorządowej kraju, podlega Starostwu Powiatowemu w Biłgoraju.
Oferta programowa dotyczy głównie zajęć o charakterze artystycznym, w których mogą uczestniczyć – niezależnie od miejsca zamieszkania – dzieci w wieku przedszkolnym aż po młodzież studencką. Działalność MDK uwzględnia w perspektywie przyszły rozwój wychowanków, tak by jak najlepiej przygotować ich do życia, pomóc odnaleźć im swoje potrzeby, zdolności i przekazać prawdziwe wartości. Podstawowe obszary działalności to zajęcia zbiorowe z zakresu tańca, plastyki, muzyki, dziennikarstwa, teatru. Ma to na celu rozbudzać zainteresowania, pogłębiać zbiorowe przeżycia, zachęcać do wspólnego działania. Zajęcia zespołowe mają pobudzać aktywność uczestników zajęć, dostarczać nowe doświadczenia. W zajęciach indywidualnych kształtuje się cechy charakteru, postawy i aktywność.
Uczestnicy pracowni rozwijają swoje zainteresowania i fascynacje poprzez czynny udział w warsztatach oraz samodzielną działalność twórczą pod czujnym okiem specjalistów z zakresu plastyki, muzyki, teatru, tańca oraz udział i samodzielną organizację wielu imprez dla środowiska lokalnego, takich jak: koncerty, wernisaże, wystawy, konkursy, spektakle, turnieje. Więcej: www.mdk.lbl.pl