Rocznica stanu wojennego
Kategoria:
Aktualności 2012
Opublikowano:
14 grudnia, 2012
Samorządowcy, młodzież szkolna, reprezentanci środowisk kombatanckich oraz stowarzyszeń, a także mieszkańcy naszego powiatu licznie wzięli udział w tegorocznych obchodach upamiętniających 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Była msza, wspomnienie historyczne oraz akademia, przywołująca pamięć bohaterów tamtych trudnych dni.
Organizacją obchodów zajęli się: Powiat Biłgorajski, Parafia pw. Św. Marii Magdaleny oraz Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej. Podczas uroczystości, która odbyła się w kościele Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, Powiat reprezentowali: Starosta Marian Tokarski, Przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Późniak, Etatowy Członek Zarządu Józef Czarny a także Jan Koman Kierownik Wydziału Edukacji w Starostwie. Byli także dyrektorzy szkół m.in.: Jerzy Buczko z RCEZ i Marian Klecha z ZSO.
Obchody rozpoczął Starosta Biłgorajski krótkim przypomnieniem tragicznych grudniowych wydarzeń z ’81 roku:
– Data 13 grudnia kojarzy się z dramatycznymi doświadczeniami naszego narodu, jest to okazja do zadumy i refleksji nad krętymi ścieżkami polskiej historii – stwierdził Starosta, i przypomniał – Aresztowano i internowano wówczas około 10 tys. osób. Jednak liczby wszystkich represjonowanych nigdy nie udało się sporządzić. Władza starała się zastraszyć i zniewolić społeczeństwo poprzez wprowadzone ograniczenia: zakazano zmiany miejsca pobytu bez zgody władz administracyjnych, wprowadzono godzinę policyjną, zabroniono zgromadzania się i organizowania strajków, wprowadzono cenzurę, i odcięto ludzi od niezależnych źródeł informacji, zawieszono działalność związków zawodowych oraz innych organizacji – wspominał.
Zaznaczył, że przeciwko rygorom stanu wojennego społeczeństwo protestowało organizując manifestacje i strajki, które były rozbijane przez funkcjonariuszy komunistycznego reżimu. 16 grudnia 1981r. miały miejsce najtragiczniejsze wydarzenia tamtego okresu: od kul ZOMO w Kopalni Wujek śmierć poniosło 9 górników. Wśród nich był Józef Giza pochodzący z Tarnogrodu.
– Stan wojenny mimo upływu 31 lat od jego wprowadzania pozostawia wciąż wiele pytań bez odpowiedzi. Ważne jest jednak to, że Polakom starczyło mądrości, odwagi i siły, aby odzyskać i zbudować wolną Polskę. Wolność nie przyszła sama, potrzebowała ofiary cierpienia i krwi, gdyż rzeczy wielkie rodzą się właśnie w takich okolicznościach. Pragniemy, aby pamięć o stanie wojennym istniała nie tylko w świadomości starszego pokolenia, ale, aby istniała w świadomości ludzi młodych, i aby była dla nich przestrogą – zaznaczył starosta Tokarski.
Po wystąpieniu starosty głos zabrała młodzież z RCEZ, która we wzruszającej akademii wspominała grudniowe wydarzenia. Następnie wszyscy wzięli udział w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny. W homilii ks. Witold Batycki, proboszcz parafii Św. Marii Magdaleny, mówił o potrzebie bycia dumnym z faktu bycia Polakiem. Wspomniał wielkich Polaków – naukowców i artystów, którzy żyjąc nawet na obczyźnie, nigdy nie zapominali o swojej ojczyźnie.