...
Loga Fundusze Europejskie

Rekordowa liczba uczestników na Biegu Tropem Wilczym

Kategoria: Aktualności 2020 Opublikowano: 1 marca, 2020
W dzisiejszym wydarzeniu wzięła udział rekordowa liczba uczestników. Około 400 osób pobiegło w hołdzie dla Żołnierzy Niezłomnych. To jest bardzo dobra informacja, która pokazuje, że w społeczeństwie budzi się duch patriotyzmu – mówił na Starcie biegu Starosta Bigorajski Andrzej Szarlip.
W dzisiejszym wydarzeniu wzięła rekordowa liczba uczestników. Około 400 osób pobiegło w hołdzie dla Żołnierzy Niezłomnych. To jest bardzo dobra informacja, która pokazuje, że w społeczeństwie budzi się duch patriotyzmu – mówił na Starcie biegu Starosta Bigorajski Andrzej Szarlip. Bardzo się cieszę, że ta idea, którą żyli i za którą ginęli żołnierze wyklęci gromadzi mieszkańców, chcących pokazać, że wartości i idee są nadal ważne . Cieszę się zwłaszcza z obecności najmłodszych mieszkańców, bo to ich postawa kiedyś będzie kształtować kraj, a wpajanie zasad, których bronili żołnierze wyklęci to najlepsza inwestycja – zakończył Starosta.

Poseł na Sejm Beata Strzałka odczytała natomiast przesłanie Prezydenta Andrzeja Dudy skierowane do organizatorów i uczestników Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W ramach wydarzenia, Dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej Marek Majewski zaprosił rownież na wystawę przygotowaną we współpracy z IPN pn. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963”. Wystawę będzie można oglądać do końca marca 2020 r.

Historia biegu:

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

W 2019 roku w Biegu wzięło udział ok. 75 000 uczestników z 365 miast: ok 300 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Melbourne, Nowy Jork, Chicago, Sydney, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

W obecnej VIII edycji  Biegu Tropem Wilczym, wzięło udział ponad 370 miast, gdzie Tropem Wilczym pobiegło ok. 75 000 osób. W ramach projektu tradycyjny bieg odbył się na długości 1963 metrów (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo  każdy z lokalnych partnerów uzupełnił scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

Foto: bilgoraj.com.pl, źródło: tropemwilczym.org