...
Loga Fundusze Europejskie

Posiedzenie w sprawie coronawirusa

Kategoria: Aktualności 2020 Opublikowano: 6 marca, 2020
Na terenie powiatu nie wykryto przypadku zarażenia coronavirusem. Musimy jednak zachować wszystkie procedury bezpieczeństwa i podejmować skuteczne działania informacyjne, co aktualnie czynimy – zapewnia Starosta Biłgorajski. O stanie przygotowań na ewentualne przypadki zachorowań związanych z nowym wirusem debatowano podczas nadzyczajnego posiedzenia Komisji Zdrowia i Zarządu Powiatu.

Na terenie powiatu nie wykryto przypadku zarażenia coronavirusem. Musimy jednak zachować wszystkie procedury bezpieczeństwa i podejmować skuteczne działania informacyjne, co aktualnie czynimy – zapewnia Starosta Biłgorajski. O stanie przygotowań na ewentualne przypadki zachorowań związanych z nowym wirusem debatowano podczas nadzyczajnego posiedzenia Komisji Zdrowia i Zarządu Powiatu. 

galeria zdjęć z posiedzenia KLIKNIJ TUTAJ

Nasze spotkanie ma na celu przede wszystkim wymianę informacji i uspokojenie obywatelimówił podczas posiedzenia Tomasz Rogala Wicestarosta Biłgorajski – Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami Wojewody jeśli chodzi o profilaktykę, zabezpieczeniem i ewentualnymi działaniami. Naszym celem dziś było także dodatkowe skoordynowanie działań służb i instytucji, wszystko po to, by uniknąć sytuacji, które mogą wywołać nieuzasadnione obawy czy panikę. Wymiana informacji służy uspokajaniu obaw i emocji. Mamy jako służby świadomość o zagrożeniu i i powadze sytuacji, ale jesteśmy także świadomi tego, że nie ma powodów do obaw. Należy przypomnieć, że w naszym Powiecie do chwili obecnej nie odnotowano pojawienia się koronowirusa, żadna także z osób zamieszkujących Ziemię Biłgorajską, nie jest poddawana kwarantannie.

      Jeżeli będą uzasadnione czynniki i przypuszczenia, dysponujemy specjalnie przygotowanymi karetkami – jedna w Zamościu i jedną w Biłgoraju – podkreślał Piotr Majcher dyrektor Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu. Są one wydzielone poza karetki systemu, do nich zadysponowane są przeszkolone i profesjonalne zespoły. Procedury – jako państwo – mamy opracowane, na wypadek wystąpienia epidemii, pracownicy je znają. Ja ze swej strony apeluje o spokój, rozwagę i nie uleganie emocjom. Nie zgłaszajmy się sami do POZ-tów, nie udawajmy się do szpitala. Skontaktujmy się ze służbami, Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną bądź oddziałem zakaźnym i postępujmy wg. poleceń. Panika nie jest wskazana.

     Jak wygląda sytuacja w naszym szpitalu? – relacjonował dyr.  Szpitala w Biłgoraju Tomasz Kwiatkowski. W pierwszym rzędzie wstrzymaliśmy odwiedziny na wszystkich oddziałach oraz wprowadziliśmy zakaz przyjęć planowych. Ma to na celu zmniejszenie możliwości ekspozycji pacjentów w szpitalu na nowe czynniki patogenne, które mogłyby być przyniesione przez pacjentów, czyli żeby ograniczyć możliwość wnoszenia zarazków, wirusów na teren szpitala a jednocześnie po to, żeby była szansa na zmobilizowanie łóżek. Z racji tego, że w naszym szpitalu oddział zakaźny mieści się w osobnym budynku razem z oddziałem ginekologiczny to jest to dobre miejsce do wyizolowania i przeprowadzania tam pobytów obserwacyjnych. W związku z tym od razu zostaliśmy zobligowani do wykazania 50 miejsc (to są łóżka z dostawkami) w całym budynku czyli w pawilonie, w którym znajduje się oddział pulmonologiczny i oddział zakaźny. W tej chwili wykonana jest już cała dokumentacja, są porobione przyłącza. Myślę, że w poniedziałek zostanie uruchomiona izba przyjęć, która będzie dedykowana tylko i wyłącznie dla osób podejrzanych o choroby zakaźne.
 
       O profilaktyce w zapobieganiu zarażeniem coronavirusem przypominała lek. med. Grażyna Dec-Lal – dyrektor PPIS w Biłgoraju – przede wszystkim zwykłe mycie rąk – to jest na pierwszym miejscu. Wszystkie środki dezynfekcyjne działają na koronawirusa. Jakieś inne detergenty też mogą być używane. Na wirusa działają promienie UV. Słońce zaczyna się pojawiać więc może to jest szansa, że to wszystko się zmniejszy. Podczas kichania, kaszlu należy się osłaniać, robić to w sposób taki, żeby nie kierować na osoby, które są w naszym sąsiedztwie. Należy zachowywać bezpieczną odległość – taką do 2 metrów – to jest najbezpieczniejsza odległość. Unikać dotykania oczu, nosa, twarzy – z okolic których wirus najszybciej się wchłania. Osoby, które powróciły z krajów, gdzie jest zakażenie wirusem powinny zwrócić szczególną uwagę na swój stan zdrowia. W razie pojawienia się objawów powinny zgłosić się do lekarza. Okres obserwacji powinien trwać ok. 14 dni. W ciągu tych 14 dniu obserwować swój stan zdrowia. W razie sytuacji pojawienia się objawów, które nas niepokoją trzeba zadzwonić do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Wtedy w zależności od sytuacji będziemy interweniować. Można też zadzwonić do oddziału zakaźnego – tam jest izba przyjęć, jest lekarz, który zna wszystkie procedury.
Jeżeli ktoś ma delikatne objawy jak wymieniane te 3 główne, ale nigdzie nie podróżował to powinien pozostać w domu, przyglądać się temu, obserwować. W razie jakiejś sytuacji zgłosić się telefonicznie do nas (stacji sanitarno-epidemiologicznej) albo na izbę przyjęć. Wtedy będziemy rozwiązywać ten problem. Każdy przypadek w zależności od sytuacji – czy to była osoba z kontaktu czy nie. Będą podjęte środki indywidualne w stosunku do każdej osoby, po przeprowadzeniu dochodzenia epidemiologicznego.
 
     Apeluję do naszych lokalnych mediów, ale także do mieszkańców powiatu biłgorajskiego – zachowajmy spokój i podejdźmy do tego problemu bardzo rozważnie. Oczywiście pamiętajmy o profilaktyce i stosowaniu się do wytycznych zaleconych przez Ministerstwo Zdrowia, jednak nie wpadajmy w panikę i nie wyolbrzymiajmy tego problemu. Póki co Nas zupełnie to nie dotyczy. Na terenie powiatu nie ma nawet podejrzenia przypadku koronawirusa. Natomiast musimy zachować wszystkie procedury bezpieczeństwa i podejmować skuteczne działania informacyjne, co aktualnie czynimy. Sytuacja również jest monitorowana na bieżąco we współpracy z Powiatową stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Biłgoraju. Pamiętajmy, że sytuacja jest poważna, jednak panika jest o wiele groźniejsza niż samo zagrożenie wirusem i zupełnie niepotrzebne – podsumował posiedzenie Andrzej Szarlip Starosta Biłgorajski.
 
     Obecni na posiedzeniu :
 
Zarząd Powiatu na czele z Andrzejem Szarlipem Starostą Biłgorajskim, Poseł na Sejm RP Beata Strzałka, Dyrektor SP ZOZ w Biłgoraju Tomasz Kwiatkowski, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Biłgoraju – lek. med. Grażyna Dec-Lal , Dyrektor Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu a zarazem Członek Komisji Zdrowia Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Rady Powiatu Piotr Majcher, Kierownik SPSPRiTS w Biłgoraju Krzysztof Kraczek, przedstawiciele Starostwa z Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego.