Dziękczynienie za plon
Kategoria:
Aktualności 2012
Opublikowano:
3 września, 2012
„Dożynki są dziękczynieniem – najpierw Panu Bogu, a potem dziękczynieniem za pracę ludzi, za ich trud” – te słowa ks. biskupa Jana Śrutwy padły podczas uroczystej mszy rozpoczynającej tegoroczne dożynki Powiatu Biłgorajskiego. W tym roku świętowaliśmy w pierwszą niedzielę września w Potoku Górnym.
Rozpoczęło się kolorowym korowodem dożynkowym, który przeszedł główną ulicą Potoka Górnego, aby następnie udać się na plac gminnego amfiteatru położonego w sąsiedztwie urzędu gminy. Korowód prowadzili starostowie dożynek Jolanta Borowiec z Lipin Górnych Borowina oraz Artur Ryczko z Potoka Górnego, a także gospodarze uroczystości czyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego na czele ze Starostą Marianem Tokarskim, Wicestarostą Stanisławem Schodzińskim oraz członkami Zarządu w osobach: Józefem Czarnym, Alfredem Sobótką i Jarosławem Piskorskim. Korowód tworzyli również radni Rady Powiatu w Biłgoraju z przewodniczącym Mirosławem Poźniakiem. Gminę Potok Górny reprezentowali Wójt Edward Hacia i Zastępca Wójta Wanda Żychowska oraz radni Rady Gminy. W korowodzie udział wzięły delegacje dożynkowe niosąc przepiękne wieńce.
W rolniczym świętowaniu udział wzięli także goście wśród których znaleźli się: posłowie Genowefa Tokarska, Piotr Szeliga i Sławomir Zawiślak. Byli także burmistrzowie i wójtowie z większości gmin powiatu biłgorajskiego, licznie też dopisali mieszkańcy.
Słowo Kościoła
Tuż po przywitaniu wszystkich gości odbyła się uroczysta msza święta, którą koncelebrowali m.in. ks. biskup Jan Śrutwa oraz ks. Stanisław Zarosa proboszcz parafii w Potoku Górnym. Wyjątkową homilię wygłosił ks. biskup:
– Już święty Augustyn przed wiekami powiedział, że jeżeli Pan Bóg będzie dla ludzi na pierwszym miejscu, to wszystkie inne ważne sprawy także będą na właściwym miejscu, będzie pokój, ład i porządek. Póki czas wracajmy do Boga, do Dekalogu, do codziennego pacierza, do spowiedzi. Żyjmy Ewangelią, pomagajmy wrócić tym, którzy się zachwiali – nawoływał z ołtarza biskup Śrutwa.
Biskup wspomniał także ks. Błażeja Nowosada, byłego proboszcza Potoka Górnego, błogosławionego męczennika, który zginął w 1943 roku z rąk ukraińskich nacjonalistów. Mówił też o Kardynale Stefanie Wyszyńskim i o jego geście pojednania do Episkopatu Niemiec oraz o niedawnej wizycie Cyryla I Patriarchy Rusi.
Na zakończenie mszy św. ks. Stanisław Zarosa w imieniu wszystkich uczestników dożynek złożył biskupowi gratulacje i życzenia z okazji 28 rocznicy powołania biskupiego, które przypadło 1 września.
Życzenia dla rolników
Starosta Biłgorajski w imieniu wszystkich mieszkańców powiatu podkreślał rolę rolnika, docenił trud pracy na roli.
– Wasza praca jest ciężka, trudna i wyjątkowa – wymaga poświęcenia, wielu wyrzeczeń, specjalistycznej wiedzy oraz ogromnych nakładów finansowych do prowadzenia gospodarstw. W tym uroczystym dniu wszystkim rolnikom pragnę złożyć wyrazy szacunku, uznania i podziękowania za całoroczny trud ciężkiej pracy – mówił Marian Tokarski.
Starosta scharakteryzował także rolnictwo w powiecie wymieniając:
– Prowadzonych jest 17,5 tys. gospodarstw rolnych o średniej pow. 5,3ha. Ponad połowę stanowią gospodarstwa o powierzchni do 5ha, gospodarstwa średnie do 15ha stanowią 37%, pozostała część to gospodarstwa powyżej 15ha. Mamy kilkanaście gospodarstw, w których uprawiane jest więcej niż 100ha. Są to gospodarstwa bardzo dobrze zmechanizowane, posiadają nowoczesny sprzęt i wysokowydajne maszyny rolnicze. W około 4,7 tys. gospodarstwach rolnych hodowane jest bydło, mamy 3850 gospodarstw w których utrzymywana jest trzoda chlewna, a w 392 hodowane są konie. W strukturze produkcji rolnej dominują zboża 79%, około 9% to są łąki trwałe, 2,5% upraw to owoce miękkie (porzeczka, malina, truskawka), a rośliny strączkowe i motylkowate to ponad 1% – wymieniał.
Rolnikom wszystkiego najlepszego życzyli także m.in. posłowie obecni na dożynkach. Następnie odbyły się prezentacje muzyczne, taneczne i wokalne, które rozpoczęły przyśpiewki ludowe, układane na okoliczność tych dożynek. Koncert prowadziła Renata Socha Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. W międzyczasie Starosta Tokarski i Wójt Hacia wszystkim grupom wieńcowym wręczyli upominki pieniężne. Na zakończenie wystąpiły zespoły „2+1”, Tex i Masters.
Organizacją tegorocznych Dożynek Powiatu Biłgorajskiego zajęło się Starostwo Powiatowe w Biłgoraju wraz z jednostkami podległymi oraz Urząd Gminy w Potoku Górnym.
Sponsorzy
Lista sponsorów Dożynek Gminno – Powiatowych Powiatu Biłgorajskiego 2012: PKO BP O/Biłgoraj, Bank Spółdzielczy w Biłgoraju, Firma Pol – Skone producent drzwi i okien z Biłgoraja, Bank Spółdzielczy w Tarnogrodzie, Sanitex Sp. z o.o. z Tryńczy, SAS Zakład Remontowo Budowlany Produkcyjno-Usługowo Handlowy Ryszard SAS z Biłgoraja, Sklep Materiałów Przemysłowych Tadeusz Bzdyra z Potoka Górnego, PPHU Wachowski Maszyny sadownicze z Wierzchowisk Górnych, Wiesław Giermuda Kompozycje kwiatów suszonych z Zamościa, LIMAT Tadeusz Matuszak z Potoka Górnego, Firma JANKOR Remonty Ogólnobudowlane Jan Delekta z miejscowości Korabina, „ZIARKO” Wardach Lucyna z Lipin Górnych – Lewki, Usługi budowlane „ERES” Robert Sarzyński z Lipin Górnych – Borowina, FHU „VIKOM” Wiesław Michalik z Biłgoraja, Hrabia Styl -Meble na Wymiar Andrzej Raczkiewicz, Stanisław Zwolak z Biłgoraja, Zakład Remontowo Budowlany Marian Larwiński z Biłgoraja, EDAR Eugenia Sokalska z Deszkowic Drugich, Tartak Olczyk Producent ekologicznego paliwa PELET oraz galanterii drzewnej ze Świdna, P.H. BUDMET z Czeladzi, Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane Roman Głowala z Biłgoraja, Instal-Tech Łukasz Serafin z Lipin Dolnych, Cezary Zwolak Zakład Usługowo-Naprawczy Pojazdów Samochodowych – Lipiny Dolne Kolonia, Zakład Usługowy Wyroby z Drewna Józef Kołodziej – Lipiny Górne-Lewki, PIZZERIA Antonina i Krzysztof Budzyński – Potok Górny.