STAWIAMY NA MŁODZIEŻ, CHCEMY ŻEBY W POWIECIE BIŁGORAJSKIM CHCIAŁO SIĘ ŻYĆ
Jakiej rangi imprezy będą organizowane na torze w Biłgoraju, o sportowcach sportów motorowych oraz w czym upatrywany jest rozwój Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego o to m.in. pytamy Ireneusza Bulicza, pełnomocnika Zarządu Powiatu ds. Autodromu. Publikujemy drugą część wywiadu.
Jakiej rangi imprezy chcecie na torze organizować?
Ireneusz Bulicz: Autodrom Biłgoraj to przede wszystkim tor kartingowy i na tego typu zawody jesteśmy głównie nastawieni. Pierwsze rozmowy z władzami PZM w kwestii możliwości organizacji zawodów kartingowych serii Rotax, Rok Cup Poland oraz Kartingowych Mistrzostw Polski już zostały przeprowadzone. Chcemy organizować zawody motocyklowe, ReallySprinty a po wykonaniu II etapu budowy również zawody z serii ReallyCross. Na biłgorajskim torze organizowane będą pokazy pojazdów zabytkowych, supercarów ale też różnego rodzaju inne eventy takie zloty motocykli czy też koncerty. Oczywiście na co dzień również będzie istniała możliwość wypożyczenia gokartów i spróbowania własnych sił na torze do czego już dziś wszystkich zachęcam. W budynku wielofunkcyjnym będzie możliwość zorganizowania wystaw, konferencji czy też szkoleń ale także prezentacji najnowszych modeli samochodów czy też motocykli. Biłgoraj dzięki Autodromowi ma szansę stać się motoryzacyjnym sercem Lubelszczyzny.
Powiat biłgorajski, jeśli chodzi o sporty motorowe, ma się czym pochwalić. Mamy topowych zawodników.
Ireneusz Bulicz: Marcel Surmacz dwukrotny kartingowy międzynarodowy mistrz Węgier, mistrz Polski, pięciokrotny mistrz Central Eastern Europe, szósty kierowca świata Rotax Junior Max, Karol Kręt kartingowy mistrz Polski w trzech różnych kategoriach. Uczestnik mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Szósty zawodnik serii Euro Trophy Max Challenge 2020 a obecnie 2 wicemistrz Porsche Sports Cup Deutschland 2022, a także Aleksander Urban drifter, który w obecnym 2023 roku wystąpi w serii Opendrift, to znane nazwiska biłgorajskich sportów motorowych. Wszyscy oni swoje pierwsze kroki stawiali na biłgorajskim Autodromie. Ich obecne sukcesy robią ogromne wrażenie, jestem przekonany, że osiągną oni znacznie więcej w sportach motorowych. Mam nadzieję, że już za kilka lat będziemy mogli oglądać kolejnego Polaka w F1.
Strategiczna inwestycja jaką jest Autodrom, nie jest jedyną jaką realizuje samorząd powiatowy?
Ireneusz Bulicz: Powiat Biłgorajski rozpoczął realizację kilku inwestycji które znaczącą wpłyną na rozwój naszego regionu. Mówię tu oczywiście o Autodromie, Basenie a także Muzeum w Osuchach. Rewitalizacja Autodromu Biłgoraj jest inwestycją unikatową w skali kraju. Remont Basenu w Biłgoraju jest inwestycją niezwykle potrzebną, od dawna wyczekiwaną przez naszych mieszkańców. Władze Powiatu podpisały już umowę z wykonawcą. Biłgoraj będzie miał najlepszy tego typu obiekt w regionie który można śmiało nazwać Aquaparkiem Biłgoraj. Rwąca rzeka, jaccuzi, zjeżdżalnie, sauny zapowiada się bardzo imponująco. Prowadzone jest także postępowanie na wyłonienie wykonawcy Muzeum Partyzantów Polskich „Osuchy 44” inwestycji o znaczeniu historycznym, również niezwykle ważnej dla naszego regionu. Wszystkie te inwestycje wpisują się w lokalną tradycję, historię oraz tożsamość. Kształtują nowy, unikalny wizerunek naszego powiatu, a przez to wpłyną na jego promocję oraz docelowo rozwój.
W czym upatrywać w najbliższych latach rozwój Biłgoraja i powiatu
Ireneusz Bulicz: Władze Powiatu jasno określiły kierunek rozwoju naszego regionu to przede wszystkim topowe inwestycje Autodrom, Basen i Muzeum w Osuchach, ale także budowa wielofunkcyjnego boiska przy „budowlance”. To także planowana budowa nowej pełnowymiarowej hali sportowej przy RCEZ. Wszystkie te inwestycje dadzą impuls do rozwoju Biłgoraja i powiatu. Rewitalizacja Autodromu znacząco wpłynie na rozwój branży hotelarskiej, restauracyjnej, gastronomicznej, a o ogromnym potencjale tej inwestycji dla Biłgoraja świadczy fakt ujęcia terenów znajdujących się w pobliżu Autodromu przy ulicy Motorowej w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Biłgoraja jako terenów zabudowy usługowej.
Niezwykle ważnym jest aby mieszkańcy Biłgoraja i powiatu wykorzystali szansę jaką daje rewitalizacja Autodromu. Rozwój gospodarczy napędzany jest przede wszystkim dzięki przedsiębiorczemu podejściu. Niezwykle ważnym elementem jest również wykorzystanie potencjału przyrodniczego jaki daje nam marka Roztocze oraz możliwy napływ turystów z tym związany. Autodromu w połączeniu z nowoczesnym basenem, nowoczesnymi ośrodkami sportowymi sprawi, że Biłgoraj stanie się atrakcyjnym miastem zarówno dla turystów, kibiców sportów motorowych ale też dla przedsiębiorców. Dlatego też niezbędne jest uruchomienie terenów inwestycyjnych, ściąganie inwestorów a także inwestycje w infrastrukturę dla ludzi młodych i ułatwienia dla rodzin z dziećmi. Stawiamy na młodzież, chcemy żeby w powiecie biłgorajskim chciało się żyć. Wszystko to dla dobra naszych mieszkańców.
Część pierszą wywiadu znajdą Pańśtwo >>TUTAJ<<