...
Loga Fundusze Europejskie

WYWIAD Z IRENEUSZEM BULICZEM, PEŁNOMOCNIKIEM ZARZĄDU POWIATU W BIŁGORAJU DS. AUTODROMU (CZĘŚĆ I)

Kategoria: Aktualności Opublikowano: 3 lutego, 2023

Publikujemy pierwszą część wywiadu z Ireneuszem Buliczem, pełnomocnikiem Zarządu Powiatu w Biłgoraju ds. Autodromu. Wśród poruszanych tematów są te związane z historią toru kartingowego w Biłgoraju, kwestiami związanymi z odzyskaniem działki przechodzącej przez środek tory oraz realizowanej obecnie przebudowy toru i planach na przyszłość. Dziś publikujemy pierwszą część wywiadu.

Realizują się konkretne zapowiedzi Zarządu Powiatu odnośnie modernizacji i rozbudowy biłgorajskiego Autodromu. Na początku 2023 roku, na jakim jest to etapie?
Ireneusz Bulicz: Przede wszystkim należy podkreślić, że w wyniku udzielenia zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego wybrany został wykonawca I etapu rewitalizacji Autodromu. Jest nim Zakład Budowlano-Transportowy „DROGMOST” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Mokrym koło Zamościa. Jest już pewne, że w Biłgoraju będziemy mieli tor wyścigowy na miarę XXI wieku. Umowa podpisana została 24 listopada 2022 roku, a w ostatnich dniach przyjęty został harmonogram prac. Zgodnie z założeniami w pierwszej fazie wykonany ma zostać projekt budowlany, a w drugiej połowie roku rozpoczną się prace budowlane. Ostateczny termin na wykonanie całej inwestycji to styczeń 2025 roku.

Modernizacja toru w Biłgoraju podzielona ma być na dwa etapy. Co one mają obejmować w kwestiach inwestycyjnych?
Ireneusz Bulicz: Pierwszy etap to budowa wielofunkcyjnego toru wyścigowego wraz z jego niezbędną infrastrukturą. Podstawowym obiektem na terenie inwestycji będzie tor kartingowy przystosowany do zawodów międzynarodowych o licencji A, o szerokości od 8 do 14,5 m o długości 1201 m wraz z zapleczem toru kartingowego w postaci centrum kierowania wyścigów, budynku sanitarnego, trybun dla widzów z zapleczem sanitarnym, namiotu badań technicznych oraz pozostałą wymaganą infrastrukturą drogową, techniczną i towarzyszącą oraz ukształtowaniem terenu. Powstanie nowoczesny padok – czyli serce toru wyścigowego, miejsce gdzie zespoły budują swoje zaplecze na zawody. Wybudowany zostanie nowoczesny budynek obsługujący cały Autodrom zarówno podczas zawodów, ale także poza nimi. Budynek ten wykorzystywany będzie także do organizowania konferencji, szkoleń ale też wystaw czy prezentacji najnowszych modeli samochodów Powstanie jedna z trybun. Docelowo w drugim etapie wybudowana zostanie druga trybuna. Pierwszy etap to także budowa ekranów akustycznych. W drugim etapie wykonany ma zostać gruntowny remont budynku w którym znajduje się WORD, a także wykonany zostanie plac ODTJ.

O Autodromie w Biłgoraju słyszeli niemal wszyscy mieszkańcy regionu. Przez lata odbywały się na nim zawody, w tym wyścigi kartingowe ze słynnymi dziś zawodnikami…
Ireneusz Bulicz: Autodrom to piękna część historii miasta Biłgoraja. W latach 80. i 90. XX wieku, biłgorajski tor był jednym z najlepszych torów kartingowych w Polsce. Jak często podkreślamy ścigał się na nim m.in. Robert Kubica. W Biłgoraju odbyły się zawody o Puchar Ministra Oświaty i Wychowania. Do Biłgoraja zjeżdżały wówczas drużyny z całej Polski m.in. ze Szczecina, Gdańska czy też Zielonej Góry. Biłgorajskim torem żyła wówczas cała Polska.
Chcemy przywrócić do życia coś, co przez wiele lat było dumą i znakiem rozpoznawalnym Biłgoraja!

W ostatnim czasie los Autodromu jako obiektu do sportów motorowych zawisł na włosku, wszystko przez to, iż jedna z działek miała wrócić do dawnych właścicieli.
Ireneusz Bulicz: Kiedy przyszedłem do pracy w Starostwie w Biłgoraju na moje biurko trafiła teczka Autodromu Biłgoraj. Sprawa nie wyglądała ciekawie. Autodrom został podzielony na dwie części, a działkę o pow. około 2 ha decyzją Ministra Infrastruktury przejęli następcy prawni wywłaszczonego właściciela. Po dwóch latach batalii sądowych udało się odzyskać przedmiotową działkę. A w to co wydarzyło się później sam nie mogę uwierzyć, gdyż niespełna rok po rozstrzygnięciu sądu mamy podpisaną umowę na rewitalizację Autodromu.
Biorąc pod uwagę wszystkie inwestycje, które w ostatnim czasie rozpoczął Powiat Biłgorajski, a więc rewitalizacja Autodromu, Basenu a także budowa Muzeum w Osuchach z dumą mogę powiedzieć, że „Przyszłość to Powiat Biłgorajski”.

Wiele osób się zastanawia, co z działalnością Oddziału WORD w Biłgoraju na czas prac inwestycyjnych na Autodromie?
Ireneusz Bulicz: W tym temacie pragnę wszystkich uspokoić. Działalność WORD nie zostanie zakłócona, wykonawca dokonać ma odpowiednich zabezpieczeń, tak aby umożliwić poprawne funkcjonowanie Ośrodka.

Jak w Pana ocenie, oddanie Autodromu do użytkowania po remoncie i modernizacji, przyczyni się do rozwoju miasta i powiatu?
Ireneusz Bulicz: Autodrom Biłgoraj jest jedynym torem wyścigowym po wschodniej stronie Wisły. Po jego rewitalizacji będzie on również najnowocześniejszym torem w Polsce i w tym upatrujemy swojej szansy. Sporty motorowe są sportami niszowymi, jednakże ściągają one zawodników, a także kibiców z całej Polski. Na biłgorajskim torze organizowane będą zawody i imprezy, w tym wyścigi kartingowe, samochodowe i motocyklowe. Powstanie przy tym infrastruktura towarzysząca pozwalająca na organizowanie imprez okolicznościowych: targów motoryzacyjnych, festynów, koncertów. Jestem przekonany, że rewitalizacja toru będzie impulsem dla lokalnego rozwoju gospodarczego, który znacząco wpłynie na rozwój i rozpoznawalność Biłgoraja.

Druga część wywiadu za tydzień.