Nagrody w konkursie na palmę wielkanocną i pisankę
Dziś w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, wręczył laureatom powiatowego etapu III edycji Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Twórczynie ludowe i członkinie kół gospodyń wiejskich otrzymały pamiątkowe dyplomy, upominki rzeczowe oraz albumy Ziemia Biłgorajska.Celem konkursu jest upowszechnianie tradycji świątecznych i przekazywanie o nich wiedzy oraz budowanie integracji międzypokoleniowej, a także ocalenie od zapomnienia tego, co najpiękniejsze w naszej kulturze, a co związane jest z Wielkim Postem i Świętami Zmartwychwstania Pańskiego.
Konkurs odbywa się na szczeblu powiatowym i wojewódzkim, gdzie także nasze mieszkanki zdobyły laury.
W edycji powiatowej zwyciężyli:
I. Pisanka wielkanocna wykonana techniką tradycyjną:
– Katarzyna Zygmunt – Korytków Duży, gmina Biłgoraj;
II. Pisanka wielkanocna wykonana techniką współczesną:
– Danuta Płoucha – Biszcza, gmina Biszcza;
III. Palma wielkanocna wykonana techniką tradycyjną:
– KGW Lipinianki – Lipiny Dolne, gmina Potok Górny;
IV. Palma wielkanocna wykonana techniką współczesną:
– KGW Kukiełczanki – Tereszpol Kukiełki, gmina Tereszpol.
Na etapie wojewódzkim:
Pisanka wielkanocna wykonana techniką tradycyjną – dorośli i młodzież od 15 roku życia
II miejsce – Katarzyny Zygmunt, gmina Biłgoraj
Pisanka wielkanocna wykonana techniką współcze
wyróżnienie dla Danuty Płoucha, gmina Biszcza
Palma wielkanocna wykonana techniką tradycyjną młodzież od 15 roku życia i dorośli
I miejsce dla Katarzyny Zygmunt, gmina Biłgoraj
Nagrody wylosowane w programie Wiosna w TVP3 Lublin
Nikola Siciarz, gmina Tarnogród
-Ja ze swej strony chciałbym wszystkim Państwu pogratulować sukcesów które osiągacie oraz talentów i pasji. Przede wszystkim jednak chciałbym podziękować za kultywowanie naszych tradycji, zwyczajów i obrzędów. To jest niezwykle ważne i cenne w kontekście zachowania naszej tożsamości narodowej, religijnej i kulturową. Podtrzymujecie te tradycje, przekazujecie je młodemu pokoleniu, rozwijacie w ten sposób i ubogacacie lokalne społeczności. Kultura polka to w dużej mierze kultura ludowa. Musimy znać swe korzenie, być dumni ze spuścizny minionych pokoleń – mówił starosta Andrzej Szarlip.
Półtorej roku temu powstało KGW „Lipinianki” w Lipinach Dolnych. W działalność koła zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób aktywnych, otwartych, pełnych energii i pomysłów. -Mamy już swoje sukcesy. Największymi są integracja społeczności lokalnej i podejmowanie wspólnych działań. Angażujemy się w działalność społeczna, kulturalną i charytatywną. Jesteśmy przy organizacji akcji charytatywnych i kiermaszu, jak np. te dla Kuby Osucha. Zwyciężyłyśmy w konkursie na „Dunajniczki” organizowanym w gminie Łukowa i w drugiej połowie roku jedziemy w nagrodę do Brukseli. Jeśli chodzi o konkurs związany z przygotowaniem palmy wielkanocne i pisanki przygotowałyśmy cztery prace, pisanki metoda tradycyjną i nowoczesną oraz palmy metodą tradycyjna i nowoczesną – mówi prezes KGW „Lipinianki”, Renata Małek.