...
Loga Fundusze Europejskie

Przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego na uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar rzezi wołyńskiej w Domostawie

Kategoria: Aktualności 2024 Opublikowano: 14 lipca, 2024

W niedzielę, 14 lipca 2024 roku, w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.

Pomnik „Rzeź Wołyńska”, autorstwa Andrzeja Pityńskiego, to 14-metrowy monument w kształcie orła umieszczonego w płomieniach. Całkowita wysokość pomnika wraz z cokołem wynosi 20 metrów. W jego centralnej części znajduje się wycięty krzyż z trójzębem, na który nabite jest dziecko. U podstawy monumentu umieszczone są płonące figury rodziny z dziećmi oraz głowy dzieci nabite na sztachety płotu. Na skrzydłach orła widnieją nazwy miejscowości, w których doszło do mordów dokonanych przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA).

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą polową, po której nastąpiły oficjalne przemówienia i akt odsłonięcia pomnika. W trakcie wydarzenia głos zabrali m.in. przedstawiciele władz samorządowych, IPN oraz organizacji kresowych.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Biłgorajskiego, Marcin Kulig podkreśla wagę upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej i zwrócił uwagę na konieczność pielęgnowania pamięci o tej tragicznej karcie w historii Polski.

Odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie to ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności oraz dla wszystkich Polaków, którzy chcą pamiętać o ofiarach ludobójstwa dokonanego na Wołyniu. Oficjalna nazwa miejsca gdzie stanął pomnik, to Memoriał Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

Rzeź wołyńska to ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP, podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944.

Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło około 50 – 120 tys. Polaków.