Rolnicy dziękowali za plon
„Bądźcie dumni z tego, że jesteście rolnikami. Zawód rolnika jest fundamentalny, bo owocem tej pracy jest chleb” – takie przesłanie do rolników powiatu biłgorajskiego miał bp pomocniczy diecezji zamojsko – lubaczowskiej dr hab. Mariusz Leszczyński podczas uroczystej mszy dożynkowej, która odbyła się w przedostatnią niedzielę sierpnia na stadionie OSiR w Biłgoraju. Starostami dożynek byli rolnicy: Anna Bednarz z Księżpola i Mirosław Pękala z Łukowej.
Dożynki Powiatu Biłgorajskiego rozpoczęły się od uroczystego pochodu delegacji wieńcowych ze wszystkich gmin powiatu, który rozpoczął się pod Ratuszem by uroczyście przejść ulicami miasta i wkroczyć na stadion OSiR.
Tam odbyło się oficjalne przywitanie przez gospodarzy dożynek Starostę Biłgorajskiego Mariana Tokarskiego, Burmistrza Biłgoraja Janusza Rosłana oraz bpa Mariusza Leszczyńskiego. Odbyła się też prezentacja każdej delegacji połączona z krótką charakterystyką gminy.
W dożynkach uczestniczyli posłowie Genowefa Tokarska, Agata Borowiec i Piotr Olszówka, samorządowcy a wśród nich m.in. Kazimierz Paterak Przewodniczący Rady Powiatu, Marian Klecha Przewodniczący Rady Miasta, Jarosław Piskorski Wicestarosta, Jarosław Lipiec, Alfred Sobótka i Jerzy Krasoń Członkowie Zarządu Powiatu, Michał Dec Wiceburmistrz Biłgoraja oraz radni z miasta, powiatu i poszczególnych gmin. Byli także dyrektorzy jednostek organizacyjnych miasta i powiatu oraz mieszkańcy. Wszystkich witał burmistrz:
– Każdego dnia większość z nas wypowiada słowa modlitwy: chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. Chleb jest symbolem nie tylko pożywienia, ale i symbolem życia. Traktowany jest jako dar Boży. Darzony jest szczególną czcią. W naszej tradycji wyrzucanie chleba jest grzechem, a przez wielu z nas chleb, który upadnie jest podnoszony z szacunkiem i całowany. Cieszę się, że również my, Biłgorajanie, możemy obchodzić święto plonów i podziękować Bogu za nasz chleb powszedni – mówił we wstępie Janusz Rosłan.
Starostowie dożynek
Do rolników zwrócił się także Starosta, podkreślając ich rolę i znaczenie w społeczeństwie:
– Praca rolnika jest ciężka, trudna i wyjątkowa – wymaga poświęcenia, wielu wyrzeczeń, doświadczenia, a także specjalistycznej wiedzy oraz ogromnych nakładów finansowych. Przecież to właśnie rolnictwo jest jednym z najważniejszych działów naszej gospodarki i stanowi jej podstawę. Rolnicy z powiatu biłgorajskiego są w czołówce producentów zbóż i owoców miękkich oraz w hodowli bydła mlecznego i chowie trzody chlewnej, także w uprawie tytoniu zwłaszcza w południowych częściach naszego powiatu oraz buraka cukrowego na północnych jego krańcach. Działalność rolnicza to również główne źródło dochodu, a Państwa fachowość, wiedza i zaangażowanie pozwoliły na właściwe wykorzystanie dopłat unijnych. Pomimo zapewnienia wszystkich warunków zależnych od człowieka, oraz ogromnego rozwoju techniki, rolnik nadal w największej mierze zależny jest od zjawisk naturalnych, na które nie ma wpływu, a które uczą nas pokory i skłaniają do podziękowania Bogu za corocznie zebrane plony tak, by na polskich stołach nie brakowało chleba – podkreślił Starosta.
Z kolei ks. biskup już na wstępie mszy św. zaznaczył:
– Dziękujemy Bogu, bo to On daję tę moc wzrastania ziarnu, które rolnicy zasiewają na swoich polach. Ale dziękujemy też rolnikom, za ich trud. Dzisiaj rolnicy cieszą się owocami tego trudu, cieszą się chlebem dla siebie i dla innych. Bo takie jest serce polskiego rolnika, że tym chlebem, który ma dla siebie, dzieli sie też z innymi. Wyrażamy to poprzez dziękczynną mszę świętą – zaznaczył biskup.
Wspólnie z biskupem mszę świętą poprowadzili ks. dziekan Jerzy Kołtun proboszcz parafii pw. WNMP w Biłgoraju i ks. Józef Bednarski proboszcz parafii Św. Maksymiliana Kolbe w Dąbrowicy, Diecezjalny Duszpasterz Rolników.
Biskup mówił o znaczeniu bycia rolnikiem:
– Kiedy patrzymy na te piękne wieńce dożynkowe wołamy: błogosławiony jesteś Panie Boże Wszechświata, bo dzięki twojej dobroci otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich. Skoro Jezus uświęca chleb na ołtarzu to trzeba go wyjątkowo szanować – tłumaczył biskup – Patrząc na nasze narodowe dzieje rolnicy przetrwali różne trudne czasy. Dzięki wam ocalała nasza wiara, nasza narodowa tradycja i to wszystko dzisiaj ma swój wyraz w waszej obecności, w waszej modlitwie, w tych pięknych wieńcach a nawet w tych pięknych ludowych strojach – podkreślił bp Leszczyński.
Po mszy głos zabrali parlamentarzyści Ziemi Biłgorajskiej. Następnie częstowano wszystkich chlebem, ciastami i owocami. W drugiej części obchodów dożynkowych odbyły się występy artystyczne zespołów ludowych i zespołów disco. Wyjątkową oprawę muzyczną mszy św. zapewnili Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio oraz Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej „Echo”.