...
Loga Fundusze Europejskie

szlak Centralny Szastarka – Bełżec (pieszy) mapa, gps, foto

Kategoria: szlaki oznaczone GPS Opublikowano: 7 sierpnia, 2016

Centralny Szastarka – Bełżec (znaki niebieskie)
Błażek – Batorz – Otrocz – Huta Turobińska – Gródki – Fort IV – Radecznica – Sąsiadka – Kawęczynek – Lipowiec – Zwierzyniec – Obrocz – Lasowce – Potok Senderki – Wzgórze Kamień – Husiny – Róże – Ulów – Pasieki – Rabinówka – Chyże – Bełżec. Jest to jeden z najstarszych szlaków turystycznych w regionie.

Niewielki bo zaledwie 27 kilometrowy fragment składający się z 3 odcinków „centralnego” szlaku roztoczańskiego, którego całkowita długość wynosi 196 km. przebiega przez powiat biłgorajski. Ten kilkunastokilometrowy odcinek, wiedzie przez malowniczy krajobraz Roztocza Zachodniego. Większa część szlaku (o długości ok. 9 km) prowadzi drogą asfaltową przez miejscowości Tokary – Huta Turobińska Gródki. Za Gródkami szlak schodzi na drogę gruntową, którą wiedzie przez pola i wzgórza porośnięte buczyna, aż do Radecznicy.

Mapa, gps, foto na stronie Roztoczańskiego Parku Narodowego: http://roztoczanskipn.pl/pl/turystyka/szlaki-turystyczne/centralny-szlak-roztocza

Pierwsza dość łatwa w pokonaniu cześć szlaku niebieskiego prowadzi przez wsie Tokary, Hutę Turobińską i Gródki. Ten odcinek wiedzie w przez dość wąską dolinę między wzgórzami Roztocza Zachodniego. Miedzy wsiami Huta Turobińska i Gródki szlak przecina drogę wojewódzką nr. 835 (na odcinku Lublin – Biłgoraj). W Gródkach przecinamy prostopadle szlak rowerowy Jastrzębią Zdebrz, po czym trasa szlaku staje się bardziej pagórkowata. Po wyjściu z Gródek szlak wkracza do lasu i pnie się pod dość strome wzniesienie po czym dochodzi do wsi Gilów gdzie napotykamy na oznaczenia szlaków rowerowych Jastrzębia Zdebrz (kol. niebieski) oraz Centralnego szlaku rowerowego Roztocza (kol. czerwony). Wspólnie z Jastrzębią Zdebrzą wspinamy się na wysoczyznę ponad wsią, skąd mamy wspaniały widok na malownicza dolinę wypełnioną szachownicą pól z rozrzuconymi wzdłuż polnych dróg samotnymi gospodarstwami oraz na przeciwległe wzgórza porośnięte lasami liściastymi. Na dnie doliny widać wyraźnie drogę asfaltową z Gilowa do Hoszni Ordynackiej której pierwsze zabudowania wkomponowane są w stoki wzgórza pod nami po lewej stronie. Kilometr dalej główna nitka szlaku rowerowego zjeżdża w prawo dół do Hoszni Ordynackiej, natomiast szlak pieszy skręca w prawo pod górę wchodząc w zalesione buczyną pasmo wzgórz zwane Łyścem.
Po dotarciu do najwyższego ze wzgórz również zwanego Łyścem mijamy pomnik poświęcony żołnierzom Armii Krajowej. W miejscu tym znajdują się pozostałością bunkra ziemnego wybudowany przez żołnierzy 4 kompanii (kadrowej) 9 pułku piechoty Legionów AK jesienią 1943 r. Oddziałem tym dowodził jeden z najsłynniejszych dowódców antykomunistycznego podziemia niepodległościowego cichociemny mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, którego doczesne szczątki odnaleziono w 2013 roku na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach.. W najbliższej okolicy operował również oddział partyzancki AK por. Tadeusza Kuncewicza ps. „Podkowy” oraz „Kompania Warszawska” dowodzona przez kpt. Tadeusza Sztumberk-Rychtera ps. „Żegota”. Za pomnikiem szlak łączy się z zielonym szlakiem rowerowym im. Dymitra Gorajskiego oraz szlakiem konnym „Stępa”, z którym zjeżdżamy z masywu Łyśca. Schodząc coraz niżej docieramy do miejsca gdzie wiosną 1944 r. znajdowała się szkoła podoficerska oraz kurs dla sanitariuszek, które przygotowywały żołnierzy Armii Krajowej z okolicznych placówek do powstania powszechnego o kryptonimie „Burza”, co upamiętnia postawiony tu pomnik. Dalej szlak prowadzi do Radecznicy położonej, już w powiecie zamojskim. Ponownie szlak wkracza w granice powiatu biłgorajskiego do Lipowca Górnego, skąd prowadzi do Zwierzyńca. Po raz trzeci szlak wkracza na Ziemię Biłgorajską od Potoku Senderki przez Stanisławowa, poprzez Wzgórze Kamień, Czarny Las do Róży. Na wzgórzu Kamień jest pomnik przyrody nieożywionej, grupa skal zwana Piekiełkiem.