Trwa remont Zagrody Sitarskiej
-Prace remontowe Zagrody Sitarskiej były zaplanowane jeszcze w ubiegłym roku. Obecnie remontem objęte jest poszycie dachowe na budynku mieszkalnym oraz ganek budynku mieszkalnego. Na domu mieszkalnym Zagrody Sitarskiej wymieniamy poszycie dachowe. Wynika to z tego, że było już kilka poważnych przecieków, nie tylko na dachu domu mieszkalnego ale także na budynkach inwentarskich, które wspólnie stanowią zespół budynków – mówi Marek Majewski, Dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.
-Aktualnie ponad połowa poszycia została wymieniona i prace idą w dobrym tempie. Właściwie jest to drugi tydzień tych robót i jestem przekonany, że do końca sierpnia prace zostaną wykonane – dodaje. Łączny koszt wymiany pokrycia dachowego na budynku mieszkalnym to 65 tys. zł, z czego 20 tys. to dofinansowanie od Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, 30 tys. to dofinansowanie od powiatu biłgorajskiego (jest to wsparcie od Zarządu Powiatu) oraz 15 tys. wkładu własnego muzeum.
W planach Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju jest również wymiana poszycia dachowego na wszystkich budynkach – nie tylko na tym mieszkalnym ale również na budynkach inwentarskich. Dyrektor muzeum wyszedł z inicjatywą i złożył wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dzięki czemu zostaną przydzielone środki pozwalające na etapowanie prac w Zagrodzie Sitarskiej.
Pierwszym etapem realizowanym właśnie w tym roku jest dom mieszkalny. W następnych latach zostanie złożony wniosek i mam nadzieję, że dzięki środkom uzyskanym od konserwatora lubelskiego ale też, jak w przypadku tego roku, również dzięki Zarządowi powiatu i naszym środkom uda się etapowo wykonać wszystkie zaplanowane prace – dodaje Marek Majewski. Oprócz wymiany poszycia realizowany jest również remont ganku domu mieszkalnego, który został uszkodzony w wyniku kolizji w październiku ubiegłego roku. Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w końcu uzyskało środki od ubezpieczyciela sprawczyni kolizji – jest to kwota wynosząca 15 tys. zł. Ze względu na fakt iż ganek i daszek ganku łączą się z dachem głównym, zadania zostały zaplanowane w taki sposób, aby remont tych dwóch rzeczy wykonać jednocześnie.
Zagroda Sitarska powstała w 1810 roku. Pierwotnie mieszkała w niej jedna wielopokoleniowa rodzina sitarzy. Byli to mieszczanie i rzemieślnicy, zajmujący się również gospodarstwem i rolą oraz hodujący trzodę i bydło. W późniejszym czasie, czyli w latach wojny i po wojnie, ten dom był zasiedlany przez inne rodziny. W czasie II wojny światowej oraz już po wojnie zagroda była również wynajmowana przez właścicieli. Głównym budynkiem jest tutaj budynek mieszkalny. Znajduje się tu również drewutnia, spichlerz, wozownia oraz na budynki typowo inwentarskie, w których prezentowane jest teraz wyposażenie warsztatu stolarskiego. Jest tu też garncarnia i olejarnia.
-Zagroda powstała dzięki idei naszych regionalistów. W latach 60. i 70. powstało tu osiedle. W późniejszym czasie podobne domy były wyburzone, a ten został zachowany jako miejsce, gdzie można prezentować nasze tradycyjne rzemiosło i formy zabudowy. Zagroda prezentuje też nasze stroje ludowe. Jest to miejsce, gdzie można się przenieść w czasie, cofnąć się i zobaczyć jak kiedyś żyli biłgorajanie – mówi Dorota Kłosek, przewodnik w Zagrodzie Sitarskiej w Biłgoraju.
/ES/