Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość
Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość – pod takim hasłem odbyły się w Biłgoraju powiatowe targi wiedzy, które wspólnie z Kuratorium Oświaty organizował Samorząd Powiatu Biłgorajskiego. Z ofertą dydaktyczną dla uczniów gimnazjów i klas starszych szkół podstawowych wyszły szkoły zawodowe, branżowe i policealne naszego Powiatu.
Była to już druga edycja wydarzenia. Tym razem odbyła się ona na hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju, przy zaangażowaniu i pomocy Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz szkół średnich technicznych z Ziemi Biłgorajskiej.
Każda placówka przygotowała stoiska, na których prezentowała kierunki kształcenia, pomoce naukowe i umiejętności uczniów. Była okazja by w sposób ciekawy, interaktywny zapozna się z oferta edukacyjną Powiatu Biłgorajskiego, porozmawiać ze starszymi koleżankami kolegami, nauczycielami czy pracodawcami, którzy z konkretnymi szkołami współpracując wspierając tzw. klasy patronackie.
W spotkaniu udział wzięło kilka tysięcy uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i gimnazjów oraz nauczycieli, wychowawców i doradców zawodowych. W wydarzeniu uczestniczyli także Monika Żur dyrektor zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie i poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński oraz Starosta Biłgorajski Kazimierz Paterak i dyrektorzy placówek oświatowych.
„Zawodowy strzał w 10!” otworzył Starosta Biłgorajski. Kazimierz Paterak mówił: –Na terenie naszego Powiatu mamy trzy szkoły zawodowe prowadzone przez samorząd powiatowy, dwie szkoły ministerialne oraz jedną prowadzona przez Marszałka i dwie szkoły niepubliczne. To łącznie daje blisko 2 500 miejsc nauki w 34 kierunkach kształcenia. Szkoły zawodowe naszego Powiatu prezentują wysoki poziom kształcenia o czym świadczą bardzo dobre wyniki matur i egzaminów zawodowych, które przekładają się na wysokie miejsca w rankingu miesięcznika Perspektywy. Dokładamy starań, by unowocześnić bazę kształcenia naszych szkół zawodowych czego przykładem są realizowane aktualnie prace modernizacyjne w ZSZiO, ZSBiO, a w roku przyszłym w RCEZ. Świetnie rozwijają się w tym zakresie także szkoły prowadzone przez ministrów i Marszałka. Wszystkie te placówki oferują nabywanie dodatkowych umiejętności poprzez staże odbywane u pracodawców, gdzie uczniowie otrzymują pokaźne kwoty stypendium, a także wyjazdy na praktyki zagraniczne.