...
Loga Fundusze Europejskie

100-lecie Związku Leśników Polskich w RP

Kategoria: Aktualności 2018 Opublikowano: 18 września, 2018

100 lecie zlp 3
14 września br. leśnicy Lubelszczyzny i części Podkarpacia świętowali w Biłgoraju. Powodem była 100. rocznica powstania Związku Leśników Polskich w RP. Związek skupia w całej Polsce około 12 tys. pracowników Lasów Państwowych różnych szczebli.

Związek skupiający osoby związane zawodowo z polskimi lasami powstał w pierwszej połowie listopada 1918 roku. Potocznie zwany jest związkiem leśników, choć skupia i upomina się o prawa wszystkich pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”. Lasy państwowe zajmują 7,6 miliona ha. W przypadku Powiatu Biłgorajskiego, lasy i obszary leśne, zajmują powierzchnię blisko 65 tys. ha, co stanowi 38,69% ogólnej powierzchni Powiatu. Niepełna 33 tys. (50,4 %) jest własnością Skarbu Państwa, lasy prywatne zajmują powierzchnię około 31 tys. ha (48,3 %) tereny inne to 706 ha (1,3%).
100 lecie zlp 1
Uroczystości lubelskich i podkarpackich leśników rozpoczęły się od uroczystej Mszy świętej, sprawowanej w intencji pracowników polskich lasów. Celebrowana ona była w kościele Chrystusa Króla, a przewodniczył jej ks. Wiesław Oleszek – duszpasterz leśników Województwa Lubelskiego.
100 lecie zlp 2
Po Eucharystii, uczestnicy udali się do Zespołu Szkół Leśnych, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. Rozpoczęła je uroczysta akademia w wykonaniu uczniów biłgorajskiego „Leśnika”, która została poświęcona 100-leciu polskiej niepodległości. Kolejnym punktem świętowania, było przedstawienie historii Związku, ze szczególnym uwypukleniem tzw. „okresu lubelskiego” w historii  Związku Leśników Polskich w RP.
100 lecie zlp 4
Starosta Biłgorajski, który uczestniczył w wydarzeniu, przemawiał w imieniu samorządów wchodzących w skład Powiatu Biłgorajskiego. -Bardzo dziękuje za zaproszenie do udziału w uroczystości jubileuszu 100-lecia powstania Związku Leśników Polskich w Rzeczpospolitej Polskiej. Jubileusz to powód do dumy i satysfakcji. Słowa uznania kieruje do wszystkich, którzy na przestrzeni lat przyczynili się do tworzenia 100–letniej historii i dorobku związku, a także do tych, którzy budują jego dzisiejszy kształt i wizerunek. Dziękuje Państwu za kompetencje i profesjonalizm w działaniach na rzecz rozwoju i ochrony polskich lasów i całego obszaru leśnictwa. Życzę jednocześnie kolejnych lat sukcesów, szerokich perspektyw rozwoju i wytrwałości w realizacji zamierzeń. W imieniu Zarządu Powiatu pragnę przekazać na ręce Pana Przewodniczącego serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności. Pozdrawiam wszystkich uczestników spotkania jubileuszowego – mówił Kazimierz Paterak.

Zwieńczeniem uroczystości, było wręczenie wyróżnień i odznaczeń zasłużonym osobom pracującym na rzecz polskich leśników.