...
Loga Fundusze Europejskie

Oficjalne otwarcie części rekreacyjnej Krytej Pływalni w Biłgoraju

Kategoria: Aktualności 2024 Opublikowano: 9 maja, 2024

Przebudowa i rozbudowa powiatowej Krytej Pływalni w Biłgoraju – etap I zakończony, część rekreacyjna dziś oddana do użytku mieszkańcom! Powiat biłgorajski zyska nowoczesną halę basenową! Zakończyła się przebudowa i rozbudowa powiatowej Krytej Pływalni – etap I, który obejmował budowę hali basenowej – rekreacyjnej o powierzchni użytkowej 1322 m2. Inwestycja warta 29,1 mln zł dofinansowana została z Rządowego Funduszu Polski Ład (15,9 mln zł) oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (13,2 mln zł).

Nowa hala basenowa – co w niej znajdziemy?
Baseny rekreacyjne o łącznej powierzchni lustra wody 302 m2 wyposażone m.in. w masaże podwodne i powietrzne, sztuczną rzekę, basen do nauki pływania i brodzik dla najmłodszych.
Zjeżdżalnie wodne o długościach ok. 90 i 60 mb.
Wannie jacuzzi – podbasenie z wyposażeniem technologicznym.
Nowoczesne zaplecze sanitarne.

Cel inwestycji:
Celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości życia i zdrowia mieszkańców powiatu biłgorajskiego, zwiększenie aktywności społecznej oraz atrakcyjności miasta i regionu. Nowa hala basenowa będzie mogła pomieścić nawet 125 osób jednocześnie, co oznacza wzrost dostępności o 92% w stosunku do obecnej liczby miejsc. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, seniorów i rodzin z małymi dziećmi.

Etap I to dopiero początek:
W ramach I etapu zostanie wybudowana nowa hala basenowa rekreacyjna, a w II etapie przebudowana zostanie istniejąca hala basenu z niecką 25-metrową. Docelowo obiekt będzie miał łączną powierzchnię użytkową około 3760 m2 i powierzchnię lustra wody około 623 m2.

Inwestycja komplementarna z innymi projektami:
Realizacja zadania jest komplementarna z inwestycjami w sport i rekreację realizowanymi w sąsiedztwie basenu, w tym m.in. z boiskiem ze sztuczna nawierzchnią.

Korzyści dla mieszkańców:
Nowoczesna infrastruktura sportowo-rekreacyjna.
Poprawa jakości życia i zdrowia.
Zwiększenie aktywności społecznej.
Atrakcyjniejsza oferta dla turystów.
Lepsze warunki do rehabilitacji i odnowy biologicznej.

Przebieg prac:
Prace nad I etapem inwestycji rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i potrwają do końca 2024 roku.
W uroczystym otwarciu części rekreacyjnej Krytej Pływalni w Biłgoraju uczestniczył Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna, starosta Andrzej Szarlip, wicestarosta Beata Strzałka, członkowie Zarządu Powiatu: Bartłomiej Świtała, Tomasz Rogala i Jan Małysza oraz radna Barbara Wojciechowska oraz radny VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju Mirosław Późniak.

Wśród gości obecni byli burmistrz Biłgoraja Wojciech Gleń, burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec, wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski, wójt gminy Tereszpol, Jacek Pawluk oraz przedstawiciele placówek prowadzonych przez powiat biłgorajski.