...
Loga Fundusze Europejskie

37. rocznica tragicznej śmierci Krzysztofa Gizy

Kategoria: Aktualności 2018 Opublikowano: 17 grudnia, 2018

giza k 2018 1
W Tarnogrodzie w minioną niedzielę odbyły się uroczystości religijno – patriotyczne związane z 37. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego oraz 37. rocznicą pacyfikacji kopalni „Wujek”, kiedy to funkcjonariusze MO i ZOMO otworzyli ogień do górników. Wówczas – 16 grudnia 1981 roku – zginął pochodzący z Ziemi Tarnogrodzkiej młody górnik, Krzysztof Giza. Był on jedną z pierwszych ofiar zbrodniczego, wprowadzonego przez komunistyczne władze stanu wojennego.

W uroczystościach, na które złożyła się Msza święta, przemarsz ulicami Tarnogrodu, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie zamordowanego górnika oraz uroczysta akademia, uczestniczył Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip oraz etatowy członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego Beata Strzałka.
giza k 2018 2
-Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność by pamięć o tamtych czasach, pamięć o ludziach, którzy poświecili swoje sprawy osobiste, swoje zdrowie, a niejednokrotnie i życie służbie wolności Polsce. Kolejna rocznica tragicznych wydarzeń z grudnia 1981 roku obliguje nas do wdzięcznej pamięci z jednej strony ale z drugiej strony do pracy i działań, które po części choć spłacą dług jaki mamy wobec minionych pokoleń. Musimy postępować według zasad i ideałów, którym oni hołdowali – mówił Andrzej Szarlip, Starosta Biłgorajski.

Starosta Andrzej Szarlip złożył kwiaty na grobie Krzysztofa Gizy, spotkał się także z działaczami „Solidarności” oraz dyrektor Oddziału IPN w Lublinie.