...
Loga Fundusze Europejskie

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 13 grudnia, 2021

W Biłgoraju odbyły się uroczystości, w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, których współorganizatorem było starostwo powiatowe w Biłgoraju. W kościele św. Marii Magdaleny modlono się za ofiary stanu wojennego oraz osoby internowane i represjonowane. Włądze powiatu reprezentowali poczet sztandarowy, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip oraz przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna.

40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego 2
Uroczystości rozpoczęły się od montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez uczniów regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju. Następnie sprawowana była Msza święta, w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, której przewodniczył ks. dziekana Witolda Batyckiego.

40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego 1
Dziś gromadzimy się na uroczystościach by wyrazić wdzięczną pamięć wszystkim tym, którzy stawiali opór komunistycznemu zniewoleniu narodu polskiego. Oddajemy hołd znanym i nieznanym ofiarom stanu wojennego, osobom internowanym z terenu powiatu biłgorajskiego i tym, których dotknęły represje. Swa obecnością mówiły: pamiętamy i dziękujemy, to dzięki wam Polska jest wolna. Ale jesteśmy tu także po to, by dać świadectwo młodemu pokoleniu, by przekazać im historię. To lekcja dla nas wszystkich, by te tragiczne wydarzenia z najnowszej historii naszej Ojczyzny, nigdy się nie powtórzyły – mówi starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1980 roku, a zniesiony w roku 1983.