...
Loga Fundusze Europejskie

Teatr bez granic

Kategoria: Aktualności 2015 Opublikowano: 14 kwietnia, 2015

„Dzisiaj dzieci, jutro naród” – słowa Siergieja Michałkowa znanego rosyjskiego bajkopisarza to motto Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Teatralnego w języku rosyjskim, który już po raz drugi odbył się w Biłgoraju. W dniach 8-11 kwietnia do Biłgoraja przyjechało ponad 140 dzieci i młodzieży wraz z opiekunami z Francji, Finlandii, Włoch, Irlandii, Rosji i Polski. Głównym organizatorem było LO im. ONZ oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego.

Międzynarodowe przyjaźnie

To była kilkudniowa wyjątkowa przygoda z teatrem, z bajkami i wierszami. Ale to była też okazja do zawierania nowych znajomości dla dzieci i młodzieży z różnych krajów.

– Dzieci nie mają najmniejszych problemów z porozumiewaniem się. Rozmawiają po polsku, rosyjsku, angielsku. Znakomicie się dogadują. I widać, że świetnie się u nas czują, co cieszy najbardziej. Mamy grupy, które brały udział w pierwszym festiwalu i chętnie przyjechały także drugi raz – mówiła Barbara Borowy nauczyciel języka rosyjskiego w LO im. ONZ oraz członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, która zajmowała się koordynacją organizacji festiwalu. Nad sprawnym przebiegiem czuwali nauczyciele i wolontariusze z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju w skład którego wchodzi LO im. ONZ i Gimnazjum Powiatowe.

– Grupy teatralne przedstawiały swoją interpretację utworów Siergieja Michałkowa. Dzieci są poza polityką. Kultura i te wspaniałe kontakty między dziećmi z całego świata są poza polityką. A wiersze Michałkowa uczą dobroci, mądrości, odróżniania dobrego od złego. To jest właśnie nasz cel – nauka dobrych wartości poprzez kulturę i sztukę – wyjaśniała profesor Ludmiła Szypielewicz Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, współorganizator festiwalu.

Goście i organizatorzy

Goście festiwalowi zawitali do Biłgoraja już w środę 8 kwietnia. W czwartek, 9 kwietnia odbyły się próby na scenie w Biłgorajskim Centrum Kultury. Były też wycieczki po mieście. Odwiedzano kościoły, cerkiew oraz Zagrodę Sitarską, która bardzo spodobała się młodzieży. Oficjalne otwarcie festiwalu odbyło się w piątek 10 kwietnia. Dyrektor LO im. ONZ Marian Klecha przypomniał o 5. rocznicy katastrofy w Smoleńsku. Pamięć tych, którzy zginęli uczczono minutą ciszy. W inauguracji udział wzięli reprezentanci samorządów: Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Paterak, Wicestarosta Biłgorajski Jarosław Piskorski, Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, dyrektorzy biłgorajskich szkół: Barbara Obszańska Dyrektor ZSZiO, Jerzy Buczko Dyrektor RCEZ oraz Renata Socha Dyrektor MDK w Biłgoraju. Obecni byli także: Jelena Gołowina Dyrektor Wykonawczy Rosyjskiej Fundacji Kultury; Nadieżda Jerochina z Rosyjskiej Fundacji Kultury koordynator projektu „Dzisiaj dzieci jutro naród”,Ludmiła Szypielewicz profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Członek MAPRIAŁ; Andriej Potiomkin Zastępca Dyrektora Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie; Igor Konczałowski rosyjski reżyser, scenarzysta, producent, przewodniczący jury festiwalu; Stefan Szmidt polski aktor filmowy i teatralny, Dyrektor BCK; Iwan Kolesnikow rosyjski aktor teatralny i filmowy; Anna Philipson filolog ze szkoły przy Ambasadzie Rosji w Polsce; Jerzy Smoliński Prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska – Rosja.

Geneza

Dyrektor Marian Klecha przypomniał początki festiwalu:

– Kiedy w 2011 roku zostaliśmy szkołą najlepiej uczącą języka rosyjskiego w Polsce, nawiązaliśmy współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego. Wtedy narodził się pomysł organizacji takiego festiwalu. Udało nam się to w 2013r. Wtedy postanowiliśmy, że będzie to cykliczna impreza, którą będziemy organizować co 2 lata. Bardzo podoba mi się przesłanie naszego festiwalu: Dzisiaj dzieci, jutro naród. To jest cała mądrość tego festiwalu – podkreślił dyrektor.

Reżyser Igor Konczałowski, wnuk Siergieja Michałkowa, pochwalił ten pomysł:

– Z ogromną przyjemnością przyjechałem do państwa. Byłem bardzo zaprzyjaźniony z dziadkiem. Są mi szczególnie miłe tego typu festiwale. Bo one mówią o tym, że Siergiej Michałkow jest nadal żywy i jest między nami. Taki festiwal pomaga jeszcze raz przypomnieć i na nowo odczytać twórczość mojego dziadka i zrozumieć go jeszcze bardziej. Zawsze staram się przyjeżdżać tam, gdzie dzieje się coś związanego z moim dziadkiem. Jest to dla mnie też ogromna przyjemność zobaczyć kraj, w tym przypadku Polskę, nie tylko stolicę, ale właśnie takie mniejsze miasta jak Biłgoraj.

Wyniki

Jury festiwalu obejrzało trzynaście spektakli. Poziom był bardzo wysoki:

– Mieliśmy naprawdę problem kogo wybrać. Poziom nas zaskoczył. Nie spodziewaliśmy się tak znakomicie przygotowanych spektakli i od strony organizacyjnej i aktorskiej – zaznaczyła prof. Szypielewicz członek jury.

Po burzliwych obradach nagrody festiwalowe otrzymali:

W kategorii wiekowej 8-14 lat nagrodą wyróżniono: teatr Aprielik z Paryża (Frencja). W kategorii 14-18 lat pierwszą nagrodę zdobył Szkoła Igrowogo Teatru z Moskwy (Rosja). Nagrodę w kategorii najlepsza rola męska wręczona została Maciejowi Nowackiemu z Nieizwiestnego Teatru z Chynowa (Polska). Za najlepszą rolę żeńską nagrodzona została Anna Kierroll z Studia Teatralnego Szliapa z Galway (Irlandia). Za najlepsze kostiumy wyróżniony został Teatr-Studio Obraz z Pietrozawodska (Rosja). Nagrodę za dekoracje wręczono Teatrowi Praim Taim Studio z Moskwy (Rosja). Natomiast za najlepszą oprawę muzyczną nagrodę zdobył Teatr Poka Szto z Biłgoraja. Publiczność także przyznała swoje nagrody. Pierwszą nagrodę publiczności zdobył Teatr Bałagancik z Turynu (Włochy), drugą zdobyła Szkoła Igrowogo Teatru z Moskwy, a trzecią Aprielik z Paryża. Nagrodę specjalną ufundowaną przez Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, którą osobiście wręczał Prezes Józef Bryll, otrzymało Studio Teatralne Sampo z Helsinek (Finlandia). Także Stowarzyszenie Współpracy Polska-Rosja ufundowało nagrodę. Prezes Jerzy Smoliński wręczył ją Teatrowi Montes z Pietrozawodska (Rosja). Teatr Etiud z Moskwy (Rosja) otrzymał nagrodę za aktywność, a teatry Artistika z Moskwy i Tworiciestwo z Sestroretska (Rosja) wyróżniono nagrodami za debiut.

Za stworzenie strony internetowej festiwalu: www.festiwal.loonz.lbl.pl nagrodzeni zostali uczniowie LO im. ONZ Łukasz Bartoszek i Kamil Żmudzki oraz och nauczyciel opiekun Andrzej Szatowski.

 

Organizatorzy festiwalu to: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, Biblioteka Literatury Rosyjskiej im. Siergieja Michałkowa w Biłgoraju, Biłgorajskie Centrum Kultury, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Rosja, Uniwersytet Warszawski Wydział Lingwistyki Stosowanej.

Partnerzy:Międzynarodowe Stowarzyszenie Wykładowców Języka i Literatury Rosyjskiej (MAPRIAŁ), PWN, Języki Obce w Szkole.

Honorowy patronat: Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Powiatu Biłgorajskiego, Burmistrz Biłgoraja, Rosyjska Fundacja Kultury, Dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie, Julia Subbotina – Michałkowa Wiceprezydent Rosyjskiej Fundacji Kultury.


GALERIA