...
Loga Fundusze Europejskie

Pamiętać o żołnierzach AK

Kategoria: Aktualności 2017 Opublikowano: 15 lutego, 2017

ak 1We wtorek, 14 lutego, w Biłgoraju obchodziliśmy 75. rocznicę utworzenia Armii Krajowej. Była uroczysta msza święta, wspomnienia historyczne oraz kwiaty złożone pod tablicą pamiątkową i pomnikiem. W obchodach udział wzięli posłowie: Agata Borowiec i Piotr Olszówka. Samorząd powiatowy reprezentował Jarosław Piskorski Wicestarosta Biłgorajski, Miasto Biłgoraj Michał Dec zastępca Burmistrza, a Gminę Biłgoraj Wojciech Dziduch zastępca Wójta. Byli kombatanci, przedstawiciele organizacji związkowych, służb mundurowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie oraz mieszkańcy Biłgoraja.

Obchody rozpoczęły się od mszy w kościele pw. WNMP w Biłgoraju, której przewodniczył ks. Waldemar Szczepaniuk.

Byli młodzi, chcieli żyć, zakładać rodziny, pracować. Jednak wybrali walkę o Ojczyznę – mówił o żołnierzach AK ks. Szczepaniuk, który wspomniał też o żołnierzach wyklętych – Pamiętajmy o tych, którzy swe życie złożyli na ołtarzu Ojczyzny. Spójrzmy na hasło widniejące na sztandarach: Bóg – Honor – Ojczyzna, dziś ono wielu przeszkadza, my jednak bądźmy mu wierni. Udział w dzisiejszej uroczystości to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim zaszczyt – zaznaczył.

ak 3

Po mszy Tomasz Książek prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Biłgoraj mówił o powstaniu Armii Krajowej, w tym także na Biłgorajszczyźnie:

Strukturą wojskową poprzedzającą powstanie AK była Służba Zwycięstwu Polski. Później utworzono Związek Walki Zbrojnej, który 14 lutego 1942 roku, przekształcono w Armię Krajową. Komendantem głównym został Stefan „Grot” Rowecki. AK była pozbawiona artylerii, czołgów, lotnictwa, a mimo to walczyła z okupantem jak równy z równym. Była to największa podziemna armia okupowanej Europy – mówił prezes i wspominał o działalności AK na Ziemi Biłgorajskiej – Żołnierze AK Obwodu Biłgoraj w okresie okupacji dwukrotnie organizowali udane akcje wyswobodzenia więźniów z biłgorajskiego więzienia. Sukcesem w skali kraju było zorganizowanie 1 175 akcji wykolejenia pociągów, wysadzenie 38 mostów, spalenie 4 300 samochodów wojskowych, likwidacja 2 000 agentów gestapo – wymieniał oraz wspomniał o największej bitwie partyzanckiej w Europie: o bitwie pod Osuchami.

ak 4

Na zakończenie zebrani obejrzeli prezentację historyczną poświęconą partyzanckim sanitariuszkom, którą przygotowali nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Następie złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową w kościele pw. WNMP praz pod pomnikiem AK w Parku Solidarności.

Organizatorem spotkania byli: Starosta Biłgorajski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej rejon Biłgoraj, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

ak 6

ak 8

ak 2

ak 9

ak 10

ak 11

ak 12