37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Powiatowe uroczystości w Biłgoraju
„Tylko ludzie silni nadzieją, są zdolni przetrwać wszelkie trudności”. Ten cytat księdza Jerzego Popiełuszki, przyświecał i był mottem powiatowych obchodów 37. rocznicy wprowadzenia w Polsce przez władze komunistyczne stanu wojennego. Uroczystości patriotyczno – religijne z udziałem władz Powiatu w osobach Starosty Andrzeja Szarlipa i etatowego członka Zarządu Powiatu Beaty Strzałki odbyły się w Biłgoraju.
Tradycyjnie, miejscem wspomnienia ofiar stanu wojennego i modlitwy za Ojczyznę – Polskę, było sanktuarium św. Marii Magdaleny. Tuż przed godziną 12:00 uczestnicy uroczystości i poczty sztandarowe zgromadzili się w świątyni. Wydarzenie rozpoczął montaż słowno – muzyczny, w którym uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej przedstawili przyczyny, przebieg i skutki wprowadzenia w dniu 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego.
Młodzi ludzie cytowali poezję, wspomnienia i przypomnieli pieśni, które towarzyszyły Polakom w tym trudnym czasie. Wśród pieśni nie mogło zabraknąć nieformalnego hymnu „Solidarności”, piosenki „Mury”, Jacka Kaczmarskiego.
Po wystąpieniu uczniów, głos zabrał starosta biłgorajski. -Czcigodni Księża, Szanowni Państwo, którzy pamiętacie czasy stanu wojennego, osoby internowane, droga młodzieży i nauczyciele, którzy przygotowaliście te piękną cześć artystyczną. Od wprowadzenia stanu wojennego mija dziś 37 lat. To dwukrotnie więcej niż średnia wieku młodzieży, która przed chwilą występowała, to więcej niż ja mam lat. A z drugiej strony to tylko chwila biorąc pod uwagę historię naszego Narodu. Ale to czas szczególny w naszych dziejach, naznaczony niezwykłym cierpieniem. Łamane były ludzkie życia, ludzie poświęca linie tylko swoją pracę, swoje zdrowie ale i dobro swoich rodzin. Swe słowa chciałbym w sposób szczególny skierować do ludzi młodych. To, że żyjemy w wolnym kraju, zawdzięczamy tym ludziom, którzy 37 lat temu na szali wolności i suwerenności złożyli to co mieli najcenniejsze. Kiedy chciano nam po raz kolejny zabrać wolności honor znów powiedzieliśmy dość. Polak to wolny człowiek, zawsze tak było i zawsze tak będzie. W wielkim szacunku dla tych wszystkich, którzy w trudnych czasach umieli się godnie zachować apeluję do młodzieży, bądźcie godnymi Polakami, idźcie wyprostowani przez życie wierni wartościom waszych dziadków i rodziców – mówił Andrzej Szarlip.
Integralnym punktem obchodów tragicznych wydarzeń z grudnia 1981 roku była Msza święta w intencji Ojczyzny. Modlitwie przewodniczył związany z biłgorajską „Solidarnością”, ksiądz infułat Edmund Markiewicz, były proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Biłgoraju i były kustosz sanktuarium maryjnego w Janowie Lubelskim.
Uroczystości zakończyły się spotkaniem integracyjnym uczestników uroczystości i ciepłym poczęstunkiem. Organizatorem rocznicowych obchodów było Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju i sanktuarium św. Marii Magdaleny.