...
Loga Fundusze Europejskie

Nasze Biłgorajskie wręczone

Kategoria: Aktualności 2012 Opublikowano: 30 stycznia, 2012
naszebilgorajskie1_smallPierwsza sesji Rady Powiatu w tym roku, która odbyła się w ostatnim tygodniu stycznia, miała bardzo uroczysty charakter. Jednym z punktów było wręczenie statuetek Nasze Biłgorajskie wyróżniającym się firmom z terenu powiatu biłgorajskiego. Wyróżnienia otrzymało 11 przedsiębiorców.

Od 2006 roku samorząd powiatowy wyróżnia wiodących przedsiębiorców w plebiscycie Nasze Biłgorajskie. Konkurs ma na celu promocję firm działających na terenie powiatu, które reprezentują ponadprzeciętny i godny naśladowania poziom. Adresowany jest do wszystkich firm, niezależnie od charakteru zakładu pracy, jego wielkości, czy liczby zatrudnionych pracowników. Wyboru dokonuje kapituła składająca się z przedstawicieli Powiatu Biłgorajskiego. Wyróżnienia przyznawane są w kategoriach: budownictwo, przemysł spożywczy, meblowy i przerób drewna, transport, żywność ekologiczna, turystyka, hotelarstwo i gastronomia.

Wręczenia statuetek firmom wyróżnionym za rok 2011 podczas sesji, która odbyła się 26 stycznia 2012r. dokonał Marian Tokarski Starosta Biłgorajski oraz Mirosław Późniak Przewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju. Kapituła wyróżniła następujące firmy:

Drukarnia Helvetica – Zofia i Marian Garbacz, ul. Włosiankarska 13, Biłgoraj. Drukarnia offsetowa Helvetica istnieje od 1994 roku. Jest firmą rodzinną realizującą zlecenia terminowo i z najwyższą jakością. Obsługuje województwo lubelskie. Posiada specjalistyczny sprzęt: maszyny offsetowe, cyfrowe drukarki, laser tnący i grawerujący, specjalistyczny sprzęt komputerowy, specjalistyczne oprogramowanie. Wykonywany zakres usług: wizytówki, plakaty, ulotki, foldery, broszury, papier firmowy, teczki z nadrukiem, notesy, druki samokopiujące, kalendarze, książki, czasopisma, wyrób pieczątek, wydawanie książek, projektowanie graficzne, skład DTP, tworzenie stron www, tworzenie sklepów internetowych.

Mostostal-Met Sp. z o.o. w Biłgoraju, ul. Krzeszowska 93. Firma należy do Jana Kapki – który jest również właścicielem Zakładu Produkcyjno-Handlowego „Jan” oraz Kazimierza Szcząchora – właściciela Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Usługowo – Handlowego „Siatpol”. „Mostostal-Met” od ponad 40 lat specjalizuje się w produkcji wyrobów z drutu. Oferuje szeroki asortyment siatek technicznych, transportowych, ogrodzeniowych, łańcuchów technicznych i gospodarczych, osprzęt do łańcuchów, ogrodzeń panelowych z siatki i przenośnych, oraz drutów żarzonych miękkich i twardych oraz włókna stalowego do zbrojenia betonu. Prowadzą też usługi malowania proszkowego. Działalność firmy nawiązuje do tradycji rzemiosł sitarskich, z których już od XVII w. słynie miasto Biłgoraj. Firma zatrudnia średnio 100 osób.

Maspol PPHU Barbara Szcząchor, ul. Bartoszewskiego 18 Biłgoraj. Przedsiębiorstwo oferuje szeroki asortyment mięs, jego przetworów i wyrobów wędliniarskich. Zakład powstał w 1997 roku, zatrudnia średnio 35 osób. Od tego czasu firma nieustannie powiększa swoją produkcję i asortyment odpowiadając na coraz nowsze potrzeby i wymagania klientów, które są głównym motorem działań zarządu i pracowników. Zajmuje się: ubojem, produkcją i przetwórstwem mięsa wołowego i wieprzowego, sprzedażą detaliczną i hurtową mięsa i wyrobów mięsnych.

Zakład Instalatorstwa Elektrycznego Lech Różański, Okrągłe 2, 23-400 Biłgoraj. Zakład powstał w 1989 roku. Założycielem jest Lech Różański, który po 15 letniej pracy w miejscowym Zakładzie Energetycznym rozpoczął własną działalność gospodarczą. Po 20 latach intensywnej działalności na rynku elektroinstalacyjnym Zakład zatrudnia ponad 60 pracowników, co zapewnia firmie duży potencjał oraz kreatywność. Kompleksowy zakres usług: projektowanie, wykonawstwo, serwis. Firma dysponuje dużym zapleczem w postaci własnego warsztatu samochodowego, różnego rodzaju specjalistycznego sprzętu, samochodów oraz innych urządzeń wykorzystywanych w swojej działalności.

Firma Usługowo-Produkcyjno – Handlowa „TARBEX” Józef Bucior, ul. Przedmieście Błonie 40, Tarnogród. Firma istnieje na rynku od 1994 roku, wykonuje usługi remontowo-budowlane, prace drogowe przygotowawcze, zajmuje się także układaniem kostki brukowej, placów i chodników. W firmie zatrudnionych jest średnio 15 osób. Dysponuje profesjonalnym sprzętem do robót ziemnych.

„Elektrometal” Piotr Kasperek i Waldemar Kawa Sp. J. ul. Lubaczowska 23 B, Tarnogród. Firma powstała w Tarnogrodzie w 1998 roku. Zajmuje się produkcją metalową – ogrodzenia, balustrady, suszarnie tytoniu, meble ekspozycyjne, konstrukcje stalowe, łóżka metalowe, a także wykonuje usługi spawalnicze i obróbkę plastyczną metali: cięcie blachy i kształtowników, gięcie blachy i kształtowników, toczenie, frezowanie, wykonywanie wykrojników oraz tłoczników, malowanie natryskowe i malowanie proszkowe.

„Hydro-Mar” Marek Łoński, ul. Partyzantów 60, Biłgoraj. Firma istnieje od 1992 roku specjalizuje się w instalacji systemów grzewczych. Zapewnia instalatorstwo i serwis systemów centralnego ogrzewania, hydraulicznych i urządzeń gazowych, fachową obsługę oraz doradztwo w doborze optymalnego sprzętu.

Kolmar Firma Handlowo – Usługowa – Marian Kowalczyk i Jan Grasza, ul. Długa 55, Biłgoraj. Od 1994 roku prowadzi działalność w branży rowerowej i sprzedaży części rowerowych. Zajmuje się sprzedażą detaliczną i hurtową, zapewnia serwis, fachową obsługę oraz doradztwo w doborze sprzętu.

Ryszard Zarucki, Dąbrówka (gmina Potok Górny) – prowadzi jedno z pierwszych gospodarstw ekologicznych na terenie pow. biłgorajskiego. Specjalizuje się w ekologicznej produkcji owoców miękkich (porzeczka, malina), warzyw oraz zbóż. W gospodarstwie utrzymywane jest niewielkie stado niosek rasy zielononóżki kuropatwiane. Pan Zarucki należy do grupy producenckiej rolnictwa ekologicznego Bio-Food Roztocze, gdzie dostarcza większość wyprodukowanych owoców. Jaja oraz owoce deserowe dostarczane są do sklepów ze zdrową żywnością. Produkty oraz domowe przetwory z owoców ekologicznych prezentowane są na corocznych wystawach rolniczych w Sitne organizowanych przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Rolnik z pasją angażuje się we wszelkie działania promujące rolnictwo ekologiczne na terenie powiatu.

Jan Panasik Korchów (gmina Księżpol) – prowadzi przetwórnię kapusty kiszonej, na 12 ha uprawia: porzeczki czarne, kolorowe, truskawki, maliny, warzywa kapustne tj. kapustę białą, brokuł, kalafior oraz fasolę zwykłą. Plantacje wieloletnie zajmują powierzchnię ponad 7 ha. W gospodarstwie hodowane są świnie rasy puławskiej. Gospodarz zaadaptował budynek gospodarczy na przechowalnię. Gospodarze część zebranej kapusty zakiszają i sprzedają jako produkt przetworzony w celu podniesienia efektów ekonomicznych uzyskanych z produkcji. Przetwórstwo jest nową perspektywą rozwoju ich gospodarstwa. Do produkcji energii cieplnej na potrzeby bytowe na budynku mieszkalnym zainstalowano kolektory słoneczne. Pan Jan jest członkiem grupy producenckiej Bio-Food Roztocze. W 2011 roku w ogólnopolskim konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w etapie wojewódzkim zajął II miejsce w kategorii „ekologia-środowisko”. Z rolnictwem ekologicznym wiąże swoją przyszłość.

Zbigniew Kiesz prowadzi gospodarstwo rolne w Lipowcu, (gmina Tereszpol). Jest to gospodarstwo hodujące najwięcej loch w cyklu zamkniętym w powiecie biłgorajskim – około 150 szt. Rocznie gospodarstwo opuszcza ponad 3000-3500 szt. tuczników w wysokiej klasie mięsności. Na powierzchni 88 ha uprawiane są zboża paszowe: pszenżyto, owies, pszenica. Gospodarstwo posiada suszarnię do zboża i ma możliwość w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (rok 2011) dosuszyć ziarno. Gospodarstwo powstało na bazie IGLOOPOLU. W połowie lat 90-tych zostało wydzierżawione wraz z budynkami od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. W gospodarstwie powstała duża płyta obornikowa i zbiorniki na gnojówkę w ramach programu unijnego „Dostosowanie gospodarstwa rolnego do standardów UE”. Obecnie rolnik korzysta z PROW 2007-2013 z programu „Modernizacja gospodarstw rolnych”.