...
Loga Fundusze Europejskie

Pamięć serca nazywa się wdzięcznością

Kategoria: Aktualności 2013 Opublikowano: 13 grudnia, 2013

stan wojennym13 grudnia 2013 roku, w 32. rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego odbyły się w biłgorajskiej parafii św. Marii Magdaleny rocznicowe uroczystości powiatowe, którym przewodniczył Marian Tokarski Starosta Biłgorajki.

Na obchody rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego złożyły się uroczysta Msza święta koncelebrowana przez ks. infułata Edmunda Markiewicza, okolicznościowe wystąpienie Starosty Biłgorajskiego oraz montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju.

W parafialnym kościele zgromadziły się poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji społecznych, władz samorządowych, młodzież oraz wszyscy ci, którzy w ten sposób chcieli oddać cześć bohaterom tych tragicznych dni. –Dziś, 13 grudnia 2013 roku, zgromadziła nas w murach tej świątyni 32. rocznica smutnego dla historii Polski wydarzenia – wprowadzenia Stanu Wojennego, jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci – mówił Starosta Biłgorajski. Zebranych w świątyni przywitał ks. dziekan Witold Batycki i Jerzy Buczko dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju.

Homilię wygłosił ks. infułat Edmund Markiewicz. Związany z biłgorajską „Solidarnością” kapłan, przypomniał wydarzenia, które 32 lata temu rozegrały się w Biłgoraju, mówił także o przesłaniu bł. Jana Pawła II i związanej m. in. z Adwentem, konieczności ciągłej pracy nad sobą dla dobra i pomyślności Ojczyzny. W tym duchu przemawiał także Starosta Biłgorajski: -Takie rocznicowe spotkanie jak to dzisiejsze, jest naszym hołdem oddanym tym, którzy nie bali się poświęcić życia i swej wolności, kładąc to na szalę Ojczyzny. Pamiętamy o ich bohaterstwie, poświęceniu, wierze w lepsze jutro. Dziś Polska jest krajem wolnym, demokratycznym, w którym głoszenie poglądów i przekonań jest prawem dostępnym każdemu. Dziś także niestety gesty płynące od nas do siebie nawzajem, nie wiele mają wspólnego z przejawami tamtej międzyludzkiej solidarności. Nasze relacje nie niszczą dziś pałki czy karabiny, ale przejawy nienawiści, chowanie uraz, chore ambicje. Takie dni jak dziś powinny uświadamiać nam ile nas łączy, co nam przyświeca, jaki jest nasz cel. „Motorem napędowym” naszej pracy, naszych działań jest dobro Ojczyzny – mówił Marian Tokarski.

Specjalny montaż słowno – muzyczny przygotowała młodzież z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. Młodzi artyści za pomocą słowa i muzyki przekazali klimat i niepewność dni grudnia 1981 roku. Z prezentowanych przez nich kolęd, które powstały w tamtym okresie emanowała samotność, niepewność, strach, ale i wiara w lepsze jutro, chęć trwania przy takich ideałach jak wolność, suwerenność, samostanowienie.

Wszystkim za obecność na uroczystości 32. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w imieniu organizatorów dziękował Przewodniczący Zarządu Powiatu.