...
Loga Fundusze Europejskie

Akcja „Szkoła pamięta” w I LO im. ONZ w Biłgoraju

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 29 października, 2019

W roku ważnych wydarzeń historycznych – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej powstał projekt „Szkoła pamięta”.

pamięć1

Projekt ma na celu upamiętnienie wszystkich zmarłych, zarówno bliskich, jak i tych, którzy w sposób szczególny zapisali się w ogólnopolskiej i lokalnej historii. Jego realizacja przypada na koniec października i początek listopada. Projekt nierozerwalnie łączy się z Dniem Wszystkich Świętych, kiedy częściej niż zwykle myślimy o tych, którzy odeszli na zawsze.

pamięć3

I LO im. ONZ w Biłgoraju od wielu lat realizuje zadania objęte zakresem akcji „Szkoła pamięta”. Młodzież wraz z nauczycielami bierze udział w wycieczkach patriotycznych, porządkuje i odwiedza groby poległych żołnierzy i osób zasłużonych dla lokalnego środowiska.

pamięć2

Dużą wagę społeczność szkolna przywiązuje do kultywowania pamięci zmarłych pedagogów. Każdego roku uczniowie i nauczyciele na ich grobach oraz przy tablicach pamiątkowych zapalają znicze i składają kwiaty. W szkole znajduje się także tablica upamiętniająca nieżyjących nauczycieli, którzy tworzyli historię I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, dbali o jego rozwój i kształtowali pokolenia młodych ludzi.

pamięć5