...
Loga Fundusze Europejskie

Aktywnie i sportowo wśród uczestników programu „rehabilitacja 25+

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 5 lipca, 2019

logozssW ramach programu „Rehabilitacja 25 plus” realizowanego w Zespole Szkół Specjalnych w Biłgoraju, odbywają się zajęcia o charakterze ruchowo – rekreacyjnym, których nadrzędnym celem jest rozwijanie utylitarnej aktywności ruchowej.

Zajęcia służą zwiększaniu szans na pełniejsze ich uczestnictwo wśród społeczeństwa, ułatwiają sprawniejsze posługiwanie się nabytymi umiejętnościami w życiu codziennym, wpływają na lepsze samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Wysiłek związany z ruchem mobilizuje do pokonywania słabości, zwiększa wiarę we własne siły, motywuje do podejmowania nowych wyzwań a jednocześnie jest okazją do spontanicznej ekspresji ruchowej i emocjonalnej.

Terapeuci w ramach programu zajęć ruchowych dążą do poprawy ogólnej sprawności motorycznej, zachęcają do zdrowego stylu życia oraz kształcą umiejętności działania w grupie. Zakres aktywności ruchowych, stopień trudności, formy i metody są dostosowane do psychofizycznego poziomu oraz wydolności uczestników. Założone cele są realizowane poprzez ćwiczenia ogólnousprawniające, ćwiczenia przy muzyce, elementy tańców użytkowych oraz gry i zabawy integracyjne. Grupa projektowa również ćwiczy na przyrządach fitness oraz z wykorzystaniem wyposażenia sali ruchowej m. in. na ławeczkach gimnastycznych czy drabinkach. Doskonali swoje umiejętności gry w boccia, tenisa stołowego czy piłkarzyki stołowe. Bierze udział w zajęciach metodą ruchu rozwijającego oraz kinezjologii edukacyjnej. Do dyspozycji podopiecznych jest również siłownia zewnętrzna, która niedawno powstała na terenie Zespołu Szkół Specjalnych. Uczestnicy spacerują po miejskich terenach zielonych. Zajęcia ruchowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Większość ćwiczeń ma formę zabawy. Są też elementy rywalizacji sportowej i pokonywanie własnych ograniczeń.

Uczestnicy programu są włączani w sportowe wydarzenia, które odbywają się na terenie szkoły. Brali udział w Szkolnym Drużynowym Turnieju w Boccia. Była to okazja do sportowej rywalizacji i integracji z uczniami szkoły. W ramach zajęć ruchowych chętni uczestnicy programu brali udział w wycieczce do parku trampolin w Lublinie. W kwietniu beneficjenci projektu wzięli udział w rajdzie pieszym pięknym szlakiem „Szumy” w gminie Susiec. Podejmowanie aktywności fizycznej dostarcza wielu pozytywnych wrażeń i doznań: dostarcza witalności, energii, podnosi sprawność ruchową ma dodatni wpływ na poziom samodzielności i rozwój zachowań prospołecznych.