...
Loga Fundusze Europejskie

Aplikacja Regionalnego Systemu Ostrzegania

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 8 lipca, 2021

W związku z powtarzającymi się niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi związanymi z przejściem gwałtownych frontów burzowych na terenie Polski, istotnym narzędziem w kwestii powiadamiania miejscowej ludności o zagrożeniach jest aplikacja Regionalnego Systemu Ostrzegania. Dzięki RSO każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych.

W RSO umieszczane są różnego rodzaju komunikaty, w tym ostrzeżenia meteorologiczne oraz hydrologiczne i mapka prezentująca stan wód na najistotniejszych wodowskazach polskich rzek. W systemie generowane są też inne ostrzeżenia odwołujące się do miejscowych zagrożeń np. wypadków drogowych. Po wprowadzeniu do systemu RSO wszystkie komunikaty publikowane są w telegazecie, serwisach Platformy Hybrydowej, aplikacji mobilnej, zintegrowanych serwisach urzędów wojewódzkich. Komunikaty o nadzwyczajnym stopniu ważności są dodatkowo wysyłane jako wiadomość SMS oraz emitowane w napisach DVB programów regionalnych.

Ponadto, w RSO dostępne są poradniki dotyczące postępowania w sytuacjach kryzysowych m.in. tego jak udzielić pierwszej pomocy lub jak zachować się podczas burzy, powodzi czy ataku terrorystycznego.  
Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach
po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Aplikację można pobrać pod następującymi linkami:
– RSO w Google Play:  https://play.google.com/store/apps/details?id=mswia.rso
– RSO w App Store:  https://apps.apple.com/pl/app/regionalny-system-ostrzegania/id1326612339
– RSO w Windows: https://www.microsoft.com/pl-pl/p/rso-regionalny-systemostrzegania/9nq6drcfbctn?activetab=pivot:overviewtab

Film instruktażowy „Jak korzystać z nowej wersji aplikacji RSO”:
{youtube}qApTueAadg0{/youtube}