...
Loga Fundusze Europejskie

Bieg Tropem Wilczym

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 4 marca, 2019

bieg tropem wilczym bilgoraj
Starostwo Powiatowe w Biłgoraju było organizatorem biłgorajskiej edycji biegu ku czci pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – Biegu Tropem Wilczym. W wydarzeniu, które odbyło się w niedzielę 3 marca 2019 roku, wzięło udział ponad 300 osób.

Na symboliczną trasę 1963 metrów biegacze wyruszyli punktualnie o godzinie 12:00, tuż po odśpiewaniu hymnu narodowego i wysłuchaniu prelekcji dr Adama Balickiego o tzw. „drugiej konspiracji”.

-Biłgoraj już po raz kolejny włącza się w tą piękną ogólnopolską akcję, żeby uczcić naszych bohaterów, tych którzy oddali swoje życie za wolną Polskę, którzy byli nieugięci. Za swą miłość do Ojczyzny, za życie według Bożych Przykazań, za wierność żołnierskiej przysiędze i umiłowaniu wolności przyszło im zapłacić najwyższą cenę, nie tylko byli torturowani i mordowani w kaźniach NKWD i UB, ale oczerniano ich, plamiono honor oraz chciano wymazać z pamięci i kart historii. Ten Bieg ma ich nie tylko uczcić, ale przywracać im pamięć i należne w społeczeństwie miejsce. To także pokazanie młodym ludziom ideałów i etosu „Niezłomnych”, którymi żyli i dla których ginęli. To przesłanie mieści się w zawołaniu Bóg – Honor – Ojczyzna – mówił Starosta Biłgorajski, Andrzej Szarlip.

Dla uczestników przygotowano pakiety startowe, ciepły poczęstunek i quiz z nagrodami, który miał sprawdzić wiedzę o tematyce żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Koordynatorem biegu w Biłgoraju była Beata Strzałka. -Bieg Tropem Wilczym to nie tylko sportowe wydarzenie kulturalno – historyczne. To również wielka akcja zbierania funduszy na cele ratowania zdrowia najmłodszych. Beneficjentami finansowej zbiórki towarzyszącej biegowi we wszystkich miejscach, gdzie on wystartował są dzieci pilnie potrzebujące pomocy. Z inicjatywy Fundacji Wolność i Demokracja z siedzibą Warszawie podczas tegorocznej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym pobiegniemy dla Małgosi i Bartka – dzieci, których los przykro doświadcza każdego dnia, a wsparcie finansowe jest niezbędne, by mogły żyć – przypomniała.

Dopełnieniem wydarzenia były występy artystyczne wychowanków MDK.