...
Loga Fundusze Europejskie

Bóg, Honor, Ojczyzna – 72. rocznica utworzenia Armii Krajowej

Kategoria: Aktualności 2014 Opublikowano: 14 lutego, 2014

72 rocznica utworzenia akmŚwiatowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj, Starosta Biłgorajski oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju
14 lutego 2014 r. przygotowali uroczystość upamiętniającą . rocznicę utworzenia Armii Krajowej. W uroczystości uczestniczyli Przewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju Mirosław Późniak oraz członkowie Zarządu Powiatu: Marian Tokarski, Stanisław Schodziński i Józef Czarny.

Obchody rozpoczęły się w kościele Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju Mszą świętą, którą koncelebrowali ksiądz prałat Józef Flis i ksiądz dziekan Witold Batycki. Po Mszy świętej krótką historię Armii Krajowej, jako prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, wygłosiła pani porucznik Irena Kulińska.

Kolejnym punktem uroczystości był montaż słowno – muzyczny wykonany przez młodzież Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju pod opieką nauczycieli Anny Sadowskiej, Iwony Małek, Moniki Szabat oraz Pawła Jaszka. W nawiązaniu do walentynkowego święta w dniu 14 lutego akademii przyświecało motto: „Najważniejszym uczuciem człowieka jest miłość. Warto kochać i być kochanym.”

Po zakończeniu akademii głos zabrał Starosta Biłgorajski. Marian Tokarski podziękował żołnierzom AK, pocztom sztandarowym, młodzieży oraz wszystkim zebranym za udział w uroczystościach. -Szanowni Państwo, chciałbym serdecznie podziękować, wszystkim którzy przyczynili się do uświetnienia dzisiejszej uroczystości. Dziękuję księżom za sprawowanie w intencji naszej Ojczyzny Mszy świętej, dziękuję kombatantom i pocztom sztandarowym, dziękuję dyrekcji, gronu pedagogicznemu i uczniom Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących za włączenie się w przygotowanie uroczystości i za montaż słowno – muzyczny. Słowa podziękowania w sposób szczególny kieruję do przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Drodzy państwo chylę czoła przed waszymi dokonaniami, dziękuję za wierność Polsce i ideałom, które opisuje zawołanie Bóg – Honor Ojczyzna. Życzę zdrowia i należnego wam szacunku – mówił w swym wystapieniu Starosta Tokarski.

Następnie odbyło się złożenie okolicznościowych wiązanek kwiatów przy tablicy pamiątkowej w kościele Wniebowzięcia NMP oraz przy pomniku AK
w Parku Solidarności.