...
Loga Fundusze Europejskie

Do kiedy świadczenie postojowe z ZUS?

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 18 maja, 2022

Jeszcze przez trzy miesiące przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne mają czas na złożenie wniosku o świadczenie postojowe. Świadczenia postojowe przysługują w ramach tarczy antykryzysowej osobom, które odczuły negatywne skutki pandemii Covid-19. Większość przedsiębiorców mogła wystąpić o świadczenie nawet kilka razy. Dotychczas Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Biłgoraju wypłacił 39 tys. postojowych na łączną kwotę 78,2 mln zł. Co do zasady postojowe wynosi 2 080 zł.

Dla firm na karcie podatkowej, zwolnionych z VAT – wynosi 1300 zł. Zgodnie z tarczą antykryzysową wnioski o świadczenie postojowe można składać maksymalnie do trzech miesięcy po zniesieniu stanu epidemii. Do 16 sierpnia ZUS będzie więc przyjmował wnioski: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6.

Inny termin dotyczy wniosków o postojowe RSP-DD7 na podstawie covidowego rozporządzenia z 26 lutego 2021 r. Można je składać do 23 lipca. Dotyczy to takich branż jak: sprzedaż detaliczna, transport, gastronomia, kultura i rozrywka, sport, turystyka, edukacja, catering, usługi, hotelarstwo, lecznictwo i fizjoterapia, fryzjerstwo i kosmetyka, wypożyczanie i dzierżawa, targi, futrzarstwo i pralnie, dyskoteki, pokoje zagadek.

Koniec stanu epidemii nie zmienia za to nic w ulgach składkowych ZUS dla firm. Nadal można rozłożyć zaległości na raty lub odroczyć płatności składek z okresu pandemii bez opłaty prolongacyjnej. Przedsiębiorcy mogą też wystąpić o anulowanie odsetek od zadłużenia, które powstało od stycznia 2020 roku.

Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim