...
Loga Fundusze Europejskie

Dożynki Powiatowe 2022 za nami

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 29 sierpnia, 2022

Wspólnie z rolnikami, delegacjami wieńcowymi, samorządami gminnymi i mieszkańcami Ziemi Biłgorajskiej oraz gośćmi, 28 sierpnia 2022 r., w Łukowej dziękowaliśmy Panu Bogu i ludziom roli, a tegoroczne plony. Okazją były Dożynki Powiatowe. Na zaproszenie starosty biłgorajskiego Andrzeja Szarlip i wójta gminy Łukowa Stanisława Kozyry odpowiedziało kilka tysięcy osób, które wzięły udział w uroczystym dziękczynieniu.

Złożyło się na nie kilka elementów. Dożynki rozpoczęły się barwnym radosnym korowodem wieńcowym, który składał się z poszczególnych delegacji. Te z kolei przez gospodarzy święta plonów, tj. przes starostę biłgorajskiego i wójta gminy Łukowa witane były na placu uroczystości.

dozynki powiatowe 2022 1
Następnie odbyło się przekazanie chleba, w którym uczestniczył także Biskup Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej Marian Rojek oraz kapłani biłgorajskich parafii.

dozynki powiatowe 2022 6

Uczestników święta i zebranych gości, wśród których znaleźli się posłowie Beata Strzałka i Tomasz Zieliński, wicemarszałek Michał Mulawa, przedstawiciele Wojewody Lubelskiego Barbara Wróbel, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, radni sejmiku Województwa Lubuskiego Krzysztof Gałaszkiewicz i Grzegorz Wróbel, radni Rady Powiatu, przedstawiciele instytucji okołorolniczych i jednostek organizacyjnych powiatu biłgorajskiego, służb mundurowych, powitał wójt Stanisław Kozyra.

dozynki powiatowe 2022 2
Następnie głos zabrał starosta biłgorajski. -Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na dzisiejszej przepięknej, głęboko zakorzenionej w polskiej tradycji uroczystości – Dożynkach Powiatowych. W tym roku obchodzonymi święto plonów w gminie Łukowa. W sposób szczególny pozdrawiam Starostów Dożynek Panią Ewę Pękala i Pana Dariusza Kuszka – mówił Andrzej Szarlip.

dozynki powiatowe 2022 3
-Serdecznie dziękuję współgospodarzowi dzisiejszego święta, Stanisławowi Kozyrze, wójtowi gminy Łukowa oraz wszystkim mieszkańcom Gminy za gościnność, trud i wysiłek włożony w to, by cała społeczność powiatu biłgorajskiego mogła świętować dzisiejszą uroczystość. Dziękuję także tym wszystkim, którzy dołożyli starań by odbył się piękny i  barwny korowód dożynkowy. ożynki to najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej plonami. Obchody tego wydarzenia przypadają na czas, gdy pustoszeją pola, a praca na nich dobiega końca. Jest to pora pełna radości i dumy z dobrze wykonanej pracy oraz czas, gdy rolnicy mogą nieco odpocząć. To także niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw
– dodał starosta Szarlip.

dozynki powiatowe 2022 7
Centralnym punktem uroczystości była Msza święta dziękczynna, którą celebrował ks. biskup Marian Rojek. W jej trakcje dokonał on także poświęcenia wieńców dożynkowych i chleba, który po Eucharystii podzielony został wśród uczestników uroczystości.

dozynki powiatowe 2022 4
Dopełnieniem niedzielnych dożynek była część artystyczna, w które zaprezentowały się lokalne zespoły, w tym orkiestra z Łukowej, dzieci i młodzież, zespoły śpiewacze. Gwiazdą wieczoru była Zespół Czadoman. GOK w Łukowej zadbał także o atrakcje dla dzieci.

dozynki powiatowe 2022 5
Podczas uroczystości nie zabrakło lokalnych akcentów, takich jak dunajowanie, przypomnienie patrona Łukowej św. Izydora czy akcentów związanych z uprawą tytoniu, z którego gmina Łukowa słynie.