...
Loga Fundusze Europejskie

Dożynki Powiatowe – Księżpol 2018

Kategoria: Aktualności 2018 Opublikowano: 3 września, 2018

dozynki powiatowe 2
Ponad godzinny pochód dożynkowego korowodu, otworzył Powiatowe Święto Plonów, które wspólnie z Gminą Księżpol zorganizował Starosta Biłgorajski. Na Powiatowe Dożynki przybyli przedstawiciele wszystkich Gmin Ziemi Biłgorajskiej. Starostami tegorocznych Dożynek byli Agnieszka Fus z Tarnogrodu i Tomasz Spustek z Księżpola.

Po zakończeniu korowodu i prezentacji dożynkowych wieńców, głos zabrał gospodarz Powiatu Biłgorajskiego – Starosta Kazimierz Paterak. -Bardzo serdecznie witam Państwa na tegorocznym świecie plonów w Powiecie Biłgorajskim. W tym roku, dożynki przygotowaliśmy wspólnie z Gminą Księżpol i ogromnie się cieszymy, że przyjęli Państwo nasze zaproszenie. Szanowni rolnicy. Dziś w dniu Powiatowego Święta Plonów z wdzięcznością chylę przed Wami czoło w uznaniu Waszych zasług dla społeczności lokalnej i państwa, dziękuję za chleb codzienny i wszystkie produkty. Jesteś świadom waszego trudu i wielu poświęceń. W imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców naszego powiatu dziś oddaję Wam należny szacunek. Doskonale znany mi jest smak potu, ból rąk czy kręgosłupa – jak również radość z urodzaju, smutek w przypadku nawałnic czy szkół wyrządzonych przez gradobicie i ulewny deszcz. Są to trudne sytuacje, na które nie mamy wpływu. Ale bardzo boli sytuacja, w której dzięki sprzyjającej pogodzie, zaangażowaniu sił i środków jest radość z urodzaju, a równocześnie rozgoryczenie bo nie opłaci się zbierać owoców swej pracy. Bo ceny nie pokrywają kosztów zbiorów, nie mówiąc o kosztach produkcji. Kiedy w końcu będzie stabilizacja – pytał Starosta Paterak.
dozynki powiatowe 3
Po Staroście Biłgorajskim głos zabrał Wójt Gminy Księżpol Lech Rębacz, który przywitał gości i scharakteryzował ostatnie lata na terenie gminy. Część oficjalną dożynek zakończyła Msza Święta oraz poświęcenie chleba i jego podzielenie wśród uczestników. Następnie był czas na okolicznościowe wystąpienia gości i indywidualne rozmowy.
dozynki powiatowe 1
Świętowanie dopełniły występy zespołów działających na terenie Gminy Księżpol oraz koncerty zaproszonych zespołów. Dożynki zakończyła zabawa pod gołym niebem, która trwała do późnych godzin nocnych.

Dożynki odbyły się w niedzielę 3 września 2018 roku.