...
Loga Fundusze Europejskie

Dożynki Powiatu Biłgorajskiego 2013

Kategoria: Aktualności 2013 Opublikowano: 26 sierpnia, 2013
dozynki2013-mUroczysta msza święta rozpoczęła dożynki powiatu biłgorajskiego 2013, których organizatorami byli Starosta Biłgorajski i Burmistrz Józefowa. W tym roku rolnicy spotkali się na józefowskim rynku, w niedzielę 25 sierpnia. W pięknym korowodzie dożynkowym zaprezentowała się większość gmin z powiatu.
Mszę odprawili ks. Zenon Mrugała proboszcz parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Józefowie, dziekan dekanatu Józefów oraz ks. Józef Bednarski proboszcz parafii p.w. Św. Maksymiliana Kolbe w Dąbrowicy, duszpasterz rolników diecezji zamojsko – lubaczowskiej. Ks. Bednarski w homilii nawiązywał do nauki błogosławionego Jana Pawła II.
– Rolnicy z naszego powiatu szczycą się ziemią. Wszędzie, gdzie tylko można rozgłaszamy to wielkie bogactwo, ten prezent, który otrzymaliśmy od Boga. Nasi rolnicy produkują zdrową żywność, która znana jest nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jakże ważna i potrzebna jest praca rolników. Przypatrzcie się waszemu powołaniu. To dzięki wam nie brakuje nam chleba. Wielkie jest wasze powołanie, dlatego nim się szczyćcie – tymi słowami kapłan zwrócił się do rolników.
 
Mieszkańcy powiatu biłgorajskiego licznie stawili się na tegorocznych dożynkach. Starostami byli Wanda Kula z Borowiny i Stanisław Ostasz zJózefowa. Dopisali goście, wśród których znaleźli się: Genowefa Tokarska Poseł RP, Tomasz Pękalski Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Andrzej Bieńko Dyrektor ARiMR w Lublinie, Artur Habza zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Turystyki. Gospodarzy uroczystości reprezentowali: z samorządu powiatowego – Marian Tokarski Starosta Biłgorajski, Stanisław Schodziński Wicestarosta, Mirosław Późniak Przewodniczący Rady Powiatu oraz członkowie Zarządu Powiatu w osobach: Jarosław Piskorski, Józef Czarny i Alfred Sobótka, a także radni powiatowi i kierownicy wszystkich jednostek podległych samorządowi powiatowemu. Z Urzędu Gminy Józefów byli: Roman Dziura Burmistrz, Ireneusz Wilczyński doradca Burmistrza, Andrzej Wojtyło Przewodniczący Rady Gminy oraz gminni radni, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych.
 
Starosta Biłgorajski podkreślał ciężką i wymagającą gruntownej wiedzy pracę rolników:
– Zasadniczy sens pracy rolnika zawarty jest w cenie jaką otrzymuje za swoje plony. Zadajemy sobie pytanie: czy ceny zbóż, roślin jagodowych, tytoniu są opłacalne? Czy pokrywają one tylko koszty produkcji? Producenci rolni, będący w grupach producenckich mają skuteczniejsze metody oddziaływania na ceny: tak na środki produkcji, jak i na ceny sprzedaży. Pytamy: dlaczego podmioty kupujący zboże z zagranicy niechętnie kupują od tych, którym później sprzedają chleb? – mówił Starosta, i życzył rolnikom – Proszę przyjąć wyrazy szacunku, uznania i podziękowania za całoroczny trud ciężkiej pracy. Pozdrawiam wszystkich uczestników dzisiejszego święta plonów. Życzę Państwu dużo zdrowia, dostatku i wszelkiej pomyślności.
Przypomniał iż w latach 2007 – 2013 do rolników z powiatu biłgorajskiego wpłynęło prawie 900 mln zł dopłat unijnych. Tylko w roku ubiegłym rolnicy naszego powiatu otrzymali ponad 150 mln zł dopłat, przy czym ponad 83 mln to były dopłaty do tytoniu.
 
Burmistrz Józefowa wspomniał, iż Gmina Józefów organizowała pierwsze dożynki powiatu biłgorajskiego w 1999 roku i teraz, w 2013 roku, Józefów ponownie organizuje powiatowe dożynki:
– Gromadzimy się wspólnie po to, by podziękować Bogu za tegoroczne zbiory. Dożynki są bardzo ważnym wydarzeniem, bo wieńczą trud pracy rolnika. To piękna polska tradycja, okazja do podziękowania rolnikom za dar pracy waszych rąk. Praca rolnika jest żmudna, trudna, wymaga wiele trudu, uporu i konsekwencji – podkreślał Burmistrz Roman Dziura.
Życzenia rolnikom składała także Poseł Genowefa Tokarska:
– Dziś jest czas dziękczynienia Bogu, za to, że pozwolił zebrać plony. Z serca dziękuję ludziom trudu rolniczego, bo to wasze święto. Wieś i rolnictwo to ważny dział w życiu narodu i w gospodarce narodowej. Rządzący wiedzą jaką rolę odgrywa rolnictwo. Weźmy tych kilka ostatnich lat kryzysu gospodarczego – tak naprawdę nie dało się tylko rolnictwo. Mamy dodatni PKB tylko dzięki eksportowi produktów rolniczych – podkreśliła Poseł Tokarska.
Dyrektor ARiMR w Lublinie gratulował rolnikom z powiatu biłgorajskiego bardzo dobrych wyników w pozyskiwaniu środków unijnych. Odczytano także listy: od Marszałka Województwa Lubelskiego i Prezesa Lubelskiej Izby Rolniczej.
 
Po mszy i przemówieniach na scenie występy rozpoczęły zespoły artystyczne z gmin powiatu, a prezentacje te pięknym tańcem i śpiewem rozpoczął Zespół Tańca Ludowego Tanew. Organizatorzy zagwarantowali także poczęstunek kuchni regionalnej, widowisko muzyczne Dźwiękowiązałka, występ gwiazdy wieczoru – Zespołu San Remo i zabawę taneczną z zespołem Masterfox. Najmłodsi bawili się w mini – parku rozrywki. Niespodziewaną atrakcją był przelot dwupłatowca nad imprezą dożynkową i prezentacja na niebie transparentu witającego gości.
 
Sponsorami tegorocznych Dożynek Powiatowo-Gminnych Józefów 2013 byli: Pol – Skone, Bank Spółdzielczy w Biłgoraju, Zakład Mięsny „WASĄG” z Hedwiżyna, Krzysztof Skubis Hurtownia Materiałów Budowlanych „Mat-Bud” w Tarnogrodzie, Leszek Gierszon Prezes Zarządu Powiatowego Banku Spółdzielczego w Zamościu, Józef Bucior Zakład Usług Sanitarnych w Krasnobrodzie, Dorota i Robert Łazorczyk Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo Usługowe „Brox” Górecko Stare, Maria i Henryk Grzyb Produkcja i Sprzedaż Wyrobów z Drewna Siedliska, Mariusz Naklicki Specjalistyczne Roboty Budowlane – Borowina, Jan Szymanik Prezes Zamojskiej Dyrekcji Inwestycji w Zamościu, Jan Łepik Przedsiębiorstwo Handlowe Eksport- Import w Długim Kącie, Henryk Kudełka Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Henryk” w Stanisławowie, Wiesław Piasecki i Andrzej Małyszek Zakład Remontowo-Budowlany „Trames” w Zamościu, Barbara Basińska Zakład Produkcyjno-Handlowy „Kora” w Długim Kącie, Józefa i Stefan Nieśpiał Usługi Transportowe i Handel Sprzętem Rolniczym „Transewia” w Józefowie, Leszek Dmitroca Nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów, Ewa Drewniak Dyrektor Oddziału BGŻ w Biłgoraju, Edward Łokaj Prezes Spółdzielczego Zakładu Gospodarczego w Józefowie, Wiesław Gmyz Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „Dąb” w Józefowie, Ewa i Zbigniew Pogudz Delikatesy Centrum w Józefowie, „AS-PRIM” firma handlowa z Niedrzwicy Dużej, Ryszard Sass Zakład Remontowo-Budowlany Produkcyjno-Handlowo-Usługowy w Biłgoraju, Barbara i Teodor Pawłowscy „Groszek” w Józefowie, Waldemar Szpindla firma „Wald-Mark” Elewacje Sztukaterie, Stanisław Studnicki – Firma Wielobranżowa „Elekromontaż” w Biłgoraju.