...
Loga Fundusze Europejskie

Dożynki powiatu biłgorajskiego 2021

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 30 sierpnia, 2021

W minioną niedzielę, 29 sierpnia 2021 roku, odbyły się dożynki powiatu biłgorajskiego. W tym roku, wspólnie z samorządem powiatu biłgorajskiego, zorganizowała je gmina Biszcza. Impreza odbyła się nad Zalewem Biszcza – Żary. Pomimo niepogody na uroczystość Święta Plonów przybyło liczne grono mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej i nie tylko, przedstawiciele władz centralnych, delegacje poszczególnych gmin, koła gospodyń wiejskich oraz przedstawiciele orgazniacji rolniczych i instytucji pracujących na rzecz rolnictwa. Gości oraz mieszkańców przywitali starosta biłgorajski Andrzej Szarlip oraz wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko.

dozynki powiatowe 2021 3
-Chciałbym dzisiaj przede wszystkim zwrócić się do rolników, ludzi którzy ciężko pracują na wsi zajmując się uprawą ziemi, która to jest żywicielem całego narodu. To państwa ciężka praca, poświęcenie i codzienny trud determinują sukces całego powiatu i naszej ojczyzny. Bez tego nic by się nie udało, a nasza praca jako samorządowców którzy dzielą później owoce Państwa pracy, nie miałaby najmniejszego sensu. Dlatego chciałbym z tego miejsca państwu podziękować za codzienną, ciężką, całoroczną pracę
– podkreślał Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip.

dozynki powiatowe 2021 7
W trakcie mszy symboliczne dary plonów w postaci chleba wręczyli organizatorom Starostowie dożynek. Na uroczystości nie zabrakło również korowodu wieńców, dzielenia się dożynkowym chlebem, tradycyjnych strojów oraz licznych stoisk Kół Gospodyń Wiejskich. Wieńce dożynkowe zostały przygotowane i zaprezentowane przez wszystkie gminy powiatu biłgorajskiego.
-Dzisiejsze wieńce są dziękczynieniem za tegoroczne plony. Wiele trudu i pracy wkładacie Państwo w to, aby one powstały. Każdy kłos wkładany w wieniec jest symbolem Państwa wielomiesięcznej pracy, bez której nie byłoby na naszych stołach chleba – mówiła Poseł na Sejm RP Beata Strzałka.

beata strzalka dozynki
Mszę Świętą odprawił ksiądz Stanisław Bełz, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy. Podczas mszy świętej podkreślił on głębokie powiązanie wiary katolickiej ze Świętem Plonów. -To wszystko, co posiadamy, pochodzi od Pana Boga. Bez niego żadna ludzka praca nie przynosi owoców. Świadomi tych prawd przychodzimy dzisiaj by podziękować Panu Bogu za zbiory, które dzięki jego łaskawości mogliśmy zebrać w tym roku z pól, ogrodów i sadów. Dziękujemy też za ludzi, którzy złączyli swój wysiłek pracy na roli ze stwórczym działaniem Pana Boga. Przez to ziemia mogła wydać obfite owoce. Niech dzięki tym błogosławionym plonom ziemi znajdziemy pożywienie – mówił.

dozynki powiatowe 2021 4
Po Mszy świętej i części oficjalnej można było zjeść ciepły posiłek oraz obejrzeć występy lokalnych zespołów. Wieczorem na scenie wystąpiła gwiazda wieczoru, czyli zespół Rokiczanka oraz Patrycja Soszyńska i zespół Exciter.

dozynki powiatowe 2021 5
Na miejscu, w ramach akcji #SzczepimySię z OSP, można było także zaszczepić się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson przeciwko COVID-19.

dozynki powiatowe 2021 2

Dożynki powiatowe odbyły się w Biszczy po raz drugi. Wcześniej miało to miejsce cztery lata temu, czyli w 2017 roku. Gmina Biszcza jest gminą typowo rolniczą. Praca na roli jest głównym źródłem utrzymania tutejszych gospodarstw. -Biszcza to szczególnie uprawa zbóż, kukurydzy, rzepaku oraz owoców miękkich ale również pszczelarstwo. Chcemy, aby była to gmina również turystyczna, a może kiedyś w przyszłości także uzdrowiskowa. Powstają tu nowe gospodarstwa agroturystyczne i kwatery noclegowe. Zbiornik wodny jest dużą atrakcją naszej gminy i daje to możliwość wykorzystania go w rozwoju tutejszej turystyki – mówił Wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko.

dozynki powiatowe 2021 1

W tym roku Starostami dożynek byli rolnicy Anna Hałaś oraz Tadeusz Mazurek. Oboje są mieszkańcami gminy Biszcza. Pani Anna prowadzi gospodarstwo rolne wspólnie z mężem. Powierzchnia ich upraw wynosi około 100 ha. Są to głównie kukurydza, rzepak i pszenica. Pan Tadeusz prowadzi gospodarstwo wspólnie z żoną i synem. Powierzchnia ich gospodarstwa to ponad 100 ha i w tym przypadku są to również – mniej więcej po równej części – kukurydza, rzepak i pszenica. Oba te gospodarstwa dysponują najwyższej jakości nowoczesnym sprzętem i są stale modernizowane.