...
Loga Fundusze Europejskie

Dożynki w gminach Łukowa i Biłgoraj

Kategoria: Aktualności 2018 Opublikowano: 29 sierpnia, 2018

dozynki lukowa bilgoraj 3
26 sierpnia br. święto plonów obchodzono w gminach Turobin, Biszcza, Łukowa i Biłgoraj. Wspólnie z mieszkańcami dwóch ostatnich społeczności, świętował także Starosta Biłgorajski, Kazimierz Paterak.

dozynki lukowa bilgoraj 2
Przewodniczący Zarządu Powiatu Biłgorajskiego w Łukowej wziął udział w dożynkowym korowodzie, uczestniczył we Mszy świętej, obrzędzie przekazania chleba oraz przemawiał do rolników. W swym wystąpieniu zwrócił uwagę na ciężką prace rolników: -Jestem jednym z Was. Znam smak potu, ból rąk i kręgosłupa od pracy w polu. Chyle czoła przed Waszą pracą, przed troską za wasze gospodarstwa, obejścia. Robicie to wszystko dla dobra swych rodzin. Dbacie o ziemię, dbacie o rodziny. Z tego, że w Łukowej dobrze się dzieje korzystaj także sąsiednie gminy. Życzę zdrowia, pomyślności, dobrych cen i urodzajów w kolejnych latach. Szczęść Boże
dozynki lukowa bilgoraj 1
Na dożynkach gminy Biłgoraj starosta zwrócił uwagę na niskie ceny skupu owoców miękkich i coraz mniejszą opłacalność tej gałęzi polskiego rolnictwa. Mówił o działaniach Rady Powiatu Biłgorajskiego i konieczności konsolidacji rolników. W obu gminach zaprosił wszystkich na dożynki powiatowe, które w bieżącym roku odbędą się w pierwsza niedzielę września w Księżpolu.
dozynki lukowa bilgoraj 5
Po skończonych uroczystościach Starosta spotkał się z rolnikami. Podkreślał, że dożynki są jednym z najpiękniejszych i najbardziej radosnych polskich świąt. To uroczystość kończąca żniwa, głęboko zakorzeniona w naszej kulturze ludowej, której istotą jest radość z zebranych plonów. Uroczystość dożynek to święto polskiej wsi przypominające o ciężkiej pracy rolnika zasługującego na najwyższy szacunek i uznanie. To święto radości i wdzięczności za zebrane plony, z których korzysta całe społeczeństwo.