...
Loga Fundusze Europejskie

Drogowcy dali radę

Kategoria: Aktualności 2014 Opublikowano: 3 lutego, 2014

drogowcy dali rademOd 30 stycznia do 1 lutego br. – to bardzo trudne dni pracy drogowców w utrzymaniu przejezdności dróg powiatowych na 14 gminach naszego Powiatu. Ciągła praca drogowców zapobiegła nieprzejezdności dróg na terenie powiatu biłgorajskiego. Po prostu daliśmy radę. Niedogodności były krótkotrwale w kilku miejscowościach.

Służby drogowe Zarządu Dróg Powiatowych w Biłgoraju, jak również firmy wynajęte zewnętrzne, podejmowały wszelkie działania, aby uporać się z tą sytuacją.

Akcja była kierowana i monitorowana (w zależności od potrzeb) całodobowo w trzech punktach: Teodorówka, Biłgoraj i Tarnogród. Silnie wiejący wiatr powodował zawiewanie dróg puszystym śniegiem na otwartych przestrzeniach (szczególnie na polach, wzniesieniach i zaniżeniach terenu). Średnie temperatury powietrza wahały się w granicach od -8 do -16°C. Najgorszy był fakt, że trwałość prac bywała bardzo krótka. Za 3 – 4 godziny drogi były ponownie zawiewane.

Największego zaangażowania sił i środków finansowych wymagały drogi na ternie gmin: Potok Górny, Biszcza, Obsza, Księżpol, Turobin. Codziennie pracowało kilkanaście jednostek transportowo – sprzętowych. W okresie letnim przeprowadziliśmy przetarg na usługi zewnętrzne na okres trzech sezonów zimowych. W warunkach przetargowych zwiększyliśmy wymagania co do mocy wynajmowanego sprzętu. Sprzęt ciężki sprawdził się w tych trudnych dniach. Ważne jest również to, że nie zdarzyły się żadne poważniejsze awarie Wszystkie drogi powiatowe są przejezdne.

W kolejnych dniach czeka nas odmienna pogoda, tj. przy dodatnich temperaturach – usuwanie błota pośniegowego i łagodzenie śliskości w miejscach niebezpiecznych.

/Maria Góralska/