...
Loga Fundusze Europejskie

Elementarze i książki o Ziemi Biłgorajskiej dla naszych krajanów mieszkających w Wandzie

Kategoria: Aktualności 2013 Opublikowano: 27 grudnia, 2013

elementarze dla poloniimZ okolic Łukowej, Babic i Biłgoraja zawędrowali do Misiones – jedna z 23 prowincji Argentyny, położonej w północno – wschodniej części kraju, na obszarze Międzyrzecza przy granicy z Paragwajem i Brazylią. Ich miejscem na ziemi stała się miejscowość Wanda – nazwana tak na cześć księżniczki Wandy (tej co nie chciała Niemca).

Historia obecności Polaków w tej części Ameryki Południowej sięga początku XIX wieku, kiedy to z nurtem rzeki Parana dobił do brzegów statek o nazwie „El Guayra” z polskimi emigrantami na pokładzie. Ludzie Ci pochodzący głównie z dzisiejszych okolic kielecczyzny i lubelskiego przybyli wraz z całymi rodzinami by zasiedlić tereny porośnięte dziewiczą dżunglą. Zawędrowali tam także nasi krajanie z okolic Łukowej i Biłgoraja, kontakt z nimi nawiązał pracujący w Biłgoraju ks. dr Andrzej Niedużak.

-Jest tam spora grupa osób wywodzących się z naszego Powiatu. W Wandzie jest polskojęzyczna szkoła, prowadzona przez tę wspólnotę. Udało nam się nawiązać z nimi kontakt, zrodziła się także idea pomocy naszym krajanom, głównie poprzez dostarczenie literatury polskojęzycznej w tym podręczników – wyjaśnia kapłan.

W pomoc włączyły się władze Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. -Z radością przyjęliśmy możliwość współpracy z naszymi rodakami, którzy zrządzeniem losu musieli opuścić rodzinną ziemię. Jest w ludzkiej naturze wpisana miłość do rodzinnego kraju, która – w chwilach gdy los zawiedzie nas w różne regiony świata – objawia się tęsknotą. Ten sentyment do kraju ojców z pewnością nie jest obcy także tym naszym krajanom, którzy żyją i pracują w Wandzie – podkreśla Starosta Marian Tokarski.

Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak szczególnie ważne jest zachowanie języka polskiego, zwłaszcza wśród naszych Rodaków przebywających na obczyźnie. Język polski, wytwarza pewną wspólnotę myślenia i odczuwania, ma on swoje „wielkie słowa – idee”, takie jak Honor, Ojczyzna, Bóg, Wolność. -Mając na uwadze pomoc naszym krajanom, przesłaliśmy do Argentyny m. in. elementarze do nauki języka polskiego oraz książki o Ziemi Biłgorajskiej. Wierzymy, że przyczynią się one do pogłębienia wiedzy i poczucia łączności z Polską. Wierzymy także, że nasze kontakty będą się rozwijać i owocować wspólnymi przedsięwzięciami – dodaje Starosta Biłgorajski. Książki do Wandy powinny trafić na początku przyszłego roku.