...
Loga Fundusze Europejskie

ERASMUS+ w ZSBiO

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 19 października, 2021

Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju realizuje kolejny projekt Erasmus+ współfinansowany przez Unię Europejską. W dniach 11-15 października odbyła się inauguracja  projektu „WHO WE ARE” w partnerskiej szkole NEVZAT KARALP ANADOLU LİSESİ w Denizli, w Turcji. W wymianie wzięli udział uczniowie i nauczyciele z Kauno rajono Raudondvario gimnazia z Litwy, IES Balmaseda BHI z Hiszpanii, Liceul Teoretic Iancu C. Vissarion z Rumunii, Liceo Statale „Carlo Urbani” z Włoch oraz Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących.

W czasie tygodniowej wymiany przeprowadzone zostały warsztaty i zajęcia projektowe dotyczące zapobiegania przemocy, promocji włączenia społecznego i postaw.  W czasie pobytu w Turcji mięliśmy również okazję zapoznać się ze starożytną historią i kulturą zwiedzając Leodikeę oraz Efez, jak również podziwiać piękną przyrodę w Daylanie – w tym unikatową plażę, przy której żyją chronione żółwie morskie. Odwiedziliśmy również dom Maryi w Efezie, a także starą grecką wioskę w Sirince.

Wymiana jest wspaniałą formą dzielenia się doświadczeniami, poznawania nowych kultur, ucznia się przez doświadczenie oraz nauki języka angielskiego.

erazmus zsbio

Czy warto realizować tego typu projekty? Najpełniejsza odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej w wypowiedziach uczniów ZSBiO biorących udział w wyjeździe do Denizli:

– Jeden z najlepszych tygodni w moim życiu: świetni ludzie, z którymi codziennie utrzymuję kontakt. Nie było dnia ani nawet chwili, w której bym powiedział, że coś jest nie tak – poza dniem pożegnania. Doświadczyłem niesamowitej gościnności u rodziny tureckiej. Erasmus+ to najlepszy program wymiany /Filip/.

-Erasmus to świetny projekt, szczególnie jeśli myślimy o nauce języka i poznaniu kultury innych państw. Dzięki takim projektom można poznać cudownych ludzi, miejsca i wiele się nauczyć. Wspaniale spędziłam czas wśród niesamowitych ludzi. Mam nadzieję, że będziemy mieć dalej kontakt ze sobą. To był cudowny tydzień i na zawsze pozostanie w mojej pamięci! /Weronika/.

– Jestem wielką szczęściarą, że udało mi się dostać na wyjazd z Erasmusa. W Turcji zyskałam moją drugą rodzinę, poznałam wielu nowych ludzi oraz ich kulturę i przełamałam swoje wewnętrzne stereotypy o Turkach, co było bardzo pouczające. Mimo, że już wcześniej rozumiałam język angielski, to dopiero na wyjeździe przełamałam swoją barierę językową, z którą zmagałam się niemal od zawsze. Mam nadzieję, że inni uczniowie również będą mieli tak wspaniałą okazję do rozwinięcia własnych umiejętności i zdobycia cudownych przyjaciół jak ja /Julia/.

To początek naszego projektu, w tym roku szkolnym planujemy kolejne wymiany w Hiszpanii i Polsce, a w przyszłym roku szkolnym na Litwie, W Rumunii i we Włoszech.

Uczestnicy wymiany Erasmus+ z ZSBiO