...
Loga Fundusze Europejskie

Fundusze europejskie – szansą rozwoju

Kategoria: Aktualności 2015 Opublikowano: 30 lipca, 2015

konfer 3W środę, 29 lipca, w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyła się konferencja poświęcona tematyce środków unijnych na lata 2014-2020. Spotkanie zorganizował Starosta Biłgorajski przy współudziale Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju. Rozmawiano o programach unijnych na najbliższe lata oraz o możliwościach wsparcia pracodawców poprzez programy, które oferuje PUP. Wśród zaproszonych gości była Poseł Genowefa Tokarska, Burmistrz Janusz Rosłan, samorządowcy, oraz przedsiębiorcy. Spotkanie otwierał Starosta Marian Tokarski. Samorząd Powiatu reprezentowali także: Jarosław Piskorski Wicestarosta, Jarosław Lipiec i Adam Banak Członkowie Zarządu Powiatu.

Podczas spotkania Krzysztof Grabczuk Wicemarszałek Województwa Lubelskiego wskazywał obszary na które będzie można pozyskiwać środki unijne. Będą to m.in. środki dla młodych i na szkolnictwo zawodowe, środki na podniesienie atrakcyjności turystycznej, na tworzenie żłobków i przedszkoli, a także na wodociągi i kanalizacje. Będą też dotacje dla młodych przedsiębiorców oraz dla osób, które chcą założyć firmę.

Spora pula środków przeznaczona będzie na badania i na rozwój, także w kooperacji – działalność gospodarcza i naukowa. Środki będą na infrastrukturę związaną z otoczeniem biznesu, na patenty czy odnawialne źródła energii i termomodernizacje – zaznaczał.

konfer 2

Edmund Bożeński Dyrektor Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego mówił o dotacjach dla rolników i lokalnych grup działania. Dyrektor PUP w Biłgoraju Danuta Łagożna przedstawiła propozycje wsparcia dla przedsiębiorców, a Halina Bazan z PUP omówiła założenia Krajowego Funduszu Szkoleniowego w obszarze wsparcia rozwoju zawodowego pracodawców i pracowników w wieku 45+. Po części oficjalnej można było zasięgnąć indywidualnych porad.