...
Loga Fundusze Europejskie

Goście z Ukrainy

Kategoria: Aktualności 2011 Opublikowano: 9 marca, 2011
ukraina_2011m
W piątek, 4 marca, powiat biłgorajski odwiedziła delegacja z powiatu Korzec z Ukrainy. Była to pierwsza tego typu wizyta na Ziemi Biłgorajskiej. Rozmawiano o możliwościach nawiązania współpracy między samorządami.
 
Delegacji ukraińskiej przewodniczył Borys Dyciak Starosta Powiatu Korzec. Razem z nim przyjechali: przedstawiciele samorządu oraz przedsiębiorcy. Odwiedzali powiat lubelski oraz biłgorajski. Wizyta w Biłgoraju rozpoczęła się od odwiedzin u Mariana Tokarskiego Starosty Biłgorajskiego. W spotkaniu udział też wzięli Stanisław Schodziński Wicestarosta, Józef Czarny Członek Zarządu oraz Mirosław Późniak Przewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju. Omawiano sytuację ekonomiczno – gospodarczą obu powiatów, stan ludności, zatrudnienia oraz środowisko naturalne.
Rozmowy przebiegały w sympatycznej atmosferze, tym bardziej, że Starosta Korzecki jest rodzinnie związany z Ziemią Biłgorajską:
– Mówię po polsku, moja rodzina mieszka w Biłgoraju i w Rakówce, skąd pochodzi mój ojciec. Często ich odwiedzam. W ’44 roku ojciec wywieziony został na Ukrainę i tam ja się urodziłem. Dlatego też bardzo zależy mi na współpracy właśnie z tym powiatem – wyjaśniał starosta Borys Dyciak.
Podczas wizyty w urzędzie powiatowym rozmawiano o możliwościach współpracy m.in. w dziedzinie kulturalnej i gospodarczej.
– Wizyta odbyła się w ramach partnerstwa samorządu ukraińskiego i biłgorajskiego. Dotyczyła głównie spraw gospodarczych. Goście zainteresowani są współpracą z zakresu przetwórstwa rolno – spożywczego, przetwórstwa drzewnego oraz upraw rolnych, w tym krzewów jagodowych – wyjaśniał starosta Marian Tokarski – Uzgodniliśmy, że następne spotkanie odbędzie się z udziałem przedstawicieli biznesu, w celu ustalenia szczegółowych zasad współpracy. Rozmawialiśmy także o wymianie na płaszczyźnie kulturalno – oświatowej – stwierdził starosta.
Podczas wizyty na Ziemi Biłgorajskiej goście z Ukrainy obejrzeli m.in. masarnię w Księżpolu, uprawę borówki amerykańskiej w Olchowcu, młyn państwa Kapków w Tarnogrodzie, a w Biłgoraju: ciastkarnię, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Władze naszego powiatu otrzymały od gości zaproszenie do Korca na obchody Święta Kupały, które odbędą się w lipcu tego roku:
– Przygotowujemy się do tej wizyty. Do udziału w tym wyjeździe chcemy zaprosić biłgorajskich przedsiębiorców zainteresowanych nawiązaniem współpracy z sąsiadami z Ukrainy – zaznaczył starosta Tokarski.

zbr.M.Szewczuk