...
Loga Fundusze Europejskie

INWESTYCJA POWIATU BIŁGORAJSKIEGO PRZYKŁADEM DLA INNYCH

Kategoria: Aktualności Opublikowano: 3 marca, 2023

3 marca 2023r. W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju gościli przedstawiciele inicjatywy budowy toru do sportów motorowych w Rybniku. Tematem spotkania były rozmowy o rewitalizacji i rozbudowie Autodromu w Biłgoraju i wymiana doświadczeń związanych z tego typu inwestycją.

-Pomysł budowy toru w Rybniku zrodził się 13 lat temu. Niestety przez ten czas nie było sprzyjających warunków by taki obiekt w naszym mieście powstał. W ostatnich dwóch latach zintensyfikowaliśmy nasze działania i widać poparcie i władz miasta i społeczeństwa by tor powstał – mówi Janusz Gładysz, przedstawiciel rybnickiej inicjatywy.

Tor Wyścigowy Rybnik ma mieć co najmniej dwie nitki, w tym miałaby być to nitka lewa i prawa, a długość nitki to 1 350 m. W tej chwili jest wykonana analiza wstępna oraz wizualizacja. -Przyjechaliśmy do Biłgoraja w celu nawiązania współpracy ale także zaczerpnięcia informacji na co trzeba uważać, jak się poruszać, c wziąć pod uwagę. Chodzi o to, by zaczerpnąć z doświadczenia powiatu biłgorajskiego – dodaje Janusz Gładysz.

W spotkaniu z przedstawicielami rybnickiej inicjatywy budowy toru uczestniczyli starosta i wicestarosta biłgorajki oraz pełnomocnik Zarządu Powiatu ds. Autodromu.

-Bardzo się cieszymy, że modernizacja i rozbudowa toru w Biłgoraju słynna jest na całą Polskę. Dziś gościliśmy osoby, które będą odpowiedzialne za budowę toru w Rybniku i z naszych doświadczeń chcą korzystać. Te tory są bardzo do siebie zbliżone parametrami i są to przede wszystkim tory kartingowe. To dla nas dobra wiadomość, że inspirujemy innych i możemy się dzielić wiedzą i rozwiązaniami, tak by stawiać na sporty motorowe – podkreśla Ireneusz Bulicz, pełnomocnik Zarządu Powiatu ds. Autodromu.

Spotkanie, które odbyło się 3 marca 2023r. Było także okazją do rozmów na temat ewentualnej współpracy obu torów. Ze względu na znaczną odległość, tory nie będą ze sobą rywalizowały ale za to mogą się uzupełniać m.in. w harmonogramie imprez czy zawodów.

-Dziś odjęliśmy rozmowy wyprzedzające dotyczące partnerstwa i współpracy. Rozmowy są pozytywne, jest wola obu stron. Chcemy tak w przyszłości układać harmonogramy zawodów sportowych, by ta współprac przebiegała jak najlepiej – przyznaje Ireneusz Bulicz.

Przedstawiciele władz powiatu oraz goście z Rybnika odwiedzili także biłgorajski Autodrom. -Przede wszystkim chciałbym podziękować Panu staroście i władzom powiatu za to, że nas przyjęły, za życzliwość i pomoc oraz wyjaśnienie wszystkich kwestii związanych z inwestycją. Osobiście, to wam zazdroszczę terenu, gdzie macie usytuowany tor. W moje ocenie, a jestem najstarszym czynnym zawodnikiem sportów motoryczny na świecie, w Biłgoraju będzie jeden z najpiękniejszych torów w Europie – podkreślał Janusz Gładysz.

Tor kartingowy na obiekcie Autodromu w Biłgoraju, to spora część historii lubelskich sportów motorowych. Został wykonany w latach 1978 – 1979. Zarządzającym obiektem jest obecnie Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju – oświatowa jednostka organizacyjna powiatu biłgorajskiego. Obecnie obiekt jest w modernizacji i przebudowie. Inwestycji ma kosztować około 31 mln zł. Do inwestycji powiat biłgorajski będzie musiał dołożyć jeszcze 5 mln zł. Na realizację I etapu modernizacji Autodromu samorząd powiatowy pozyskał już 15 mln zł z Rządowego Fundusz Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych.