...
Loga Fundusze Europejskie

Jest już koncepcja rozbudowy basenu przy ZSBiO w Biłgoraju

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 3 września, 2021

-Jako Zarząd Powiatu postanowiliśmy jakiś czas temu, żeby przystąpić do prac koncepcyjnych i przygotowania dokumentacji modernizacji i rozbudowy biłgorajskiego basenu. Przetarg został ogłoszony, wyłoniona została zgodnie z procedurami firma. I dokonujemy już akceptacji końcowej koncepcji czy dokumentacji koncepcyjnej, co jednoznacznie oznacza dla projektantów zielone światło do przystąpienia do dalszych prac, czyli wykonania docelowej dokumentacji technicznej, zawierającej już wszystkie branże czyli m. in. elektryczną, sanitarną czy drogową. To będzie znaczna rozbudowa już istniejącej pływalni – mówi wicestarosta Tomasz Rogala.

koncepcja besenu 1
2 września w sali konferencyjnej starostwa powiatowego w Biłgoraju odbyło się spotkanie z projektantami i omówienie przedstawionej koncepcji. Uczestniczyli w nim wicestarosta Tomasz Rogala, kierownicy i pracownicy Wydział Architektury i Budownictwa oraz Wydziału Inwestycji i Rozwoju budownictwa starostwa powiatowego, a także dyrektor i kierownik administracyjny Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

koncepcja besenu 2

-Koncepcja pokazuje w jaki sposób można istniejąca kryta pływalnię przeobrazić w pełnosprawny basen spełniający warunki i standardy XXI wieku. Zaproponowaliśmy pozostawienie istniejącego basenu z jego przebudową i rozbudową. Od strony południowej dobudowana będzie część rekreacyjna i wypoczynkowa jeśli chodzi o halę basenową i od strony północnej od ul. Cegielnianej powiększenie strefy przedpowieściowej i wejściowej – wyjaśnia Jacek Niedzwiecki z pracowni projektowej ProArch2.

koncepcja besenu 4
W tej chwili basen posiada jedynie nieckę pływacką 25 metrową, natomiast projekt przewiduje wzbogacenie części rekreacyjnej o baseny rekreacyjne, saunarium, brodziki dla dzieci, basen nauki pływania, jakuzzi, sauny czy część wypoczynkową. -W strefy wejściowej niezaproponowana jest rozbudowa o strefę stricte wejściową jak również zaplecza szatniowo – sanitarnego, części fitness i siłowni oraz częścią gastronomiczną przylegającą do holu głównego basenu – dodaje Jacek Niedzwiecki. Szacowany koszt inwestycji to około 30 mln zł brutto, to są wyceny wstępne. Okres ewentualnej realizacji inwestycji to przynajmniej półtora roku. Według zaleceń starostwa inwestycja miałaby być etapowana, tak by nie przerywać ciągu pracy astenicznego basenu. Może to spowodować przedłużenie ewentualnej realizacji.

koncepcja besenu 3

Same dokumentacje to koszt około 400 tys. zł. Środki te jednak są niezbędne by przystąpić do modernizacji tego obiektu. -W chwili obecnej środków w budżecie na prace inwestycyjne jeszcze nie mamy, ale jesteśmy dobrej myśl, że takie środki uda nam się pozyskać. Szukamy źródeł finansowania zewnętrznego, jest szansa by te środki wsparcia uzyskać w ramach „Polskiego Ładu”. Jak by nie patrzeć nasz powiat jest ponad 100 tysięcznym, Pływalnia od lat nie była gruntownie remontowana i modernizowana, a co za tym idzie dostosowywana do oczekiwań użytkowników. Inne powiat takie prace już przeprowadziły i ich obiekty są już na miarę XXI wieku. W naszym założeniu niezwykle istotne jest nie tylko unowocześnienie istniejącej części ale także konieczna jest rozbudowa o tzw. część rekreacyjną – wyjasnia wicestarosta Rogala. Jak podkreśla, w tej chwili przy „Budowlance” powstaje kompleks sportowy z boiskiem ze sztucznie nawierzchnią i bieżnią który za kwotę około 2,6 mln zł realizowany jest przy wsparciu RFIL, a na ukończeniu jest warty 3 mln zł, remont hali sportowej.