...
Loga Fundusze Europejskie

Kolejne miliony dla powiatu biłgorajskiego. Jest lista rankingowa

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 4 sierpnia, 2022

Na 11 miejscu listy rankingowej znalazł się wniosek powiatu biłgorajskiego, dotyczący remontu drogi powiatowej Sól – Bidaczów. Chodzi o dofinansowanie w kwocie 5 mln zł. Środki pochodzić mają z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 dla Województwa Lubelskiego.

Zarząd Województwa Lubelskiego, na początku sierpnia br., podjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia listy operacji informującej o kolejności przysługiwania pomocy w ramach operacji typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach poddziałania 7.2 „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

droga sol bidaczow
Środki zostaną przeznaczone na drogi. Łącznie jest to 18,7 mln Euro, a poziom pomocy to 63,63%.

Powiat biłgorajski jest na 11. miejscu tej listy i ma otrzymać 5 mln zł wsparcia na przebudowę drogi powiatowej nr 2931L Sól – Bidaczów Stary. -To bardzo ważna inwestycja. Droga ta łączy dwa województwa lubelskie z podkarpackim. Wyremontowany ma być odcinek drogi o długości około 5 km. Na ten remont czekają nie tylko mieszkańcy gminy Biłgoraj i takich miejscowości jak Sól, Bidaczów Nowy czy Bidaczów Stary, ale także mieszkańcy gmin Biszcza czy Potok Górny, którzy ta droga dojeżdżają do Biłgoraja. To także najkrótsza droga nad Zalew Biszcza – Żary. Poza tym przy tej trasie znajdują się także podmioty gospodarcze. Widać więc, że jest to ważniejsza inwestycja z ostatnio realizowanych w naszym powiecie – podkreśla Jan Małysza, członek Zarządu Powiatu.

-Tylko w pierwszych trzech latach naszej kadencji wyremontowaliśmy, przebudowaliśmy czy zbudowaliśmy ponad 100 km dróg powiatowych. Wiemy jak ważne i prorozwojowe jest inwestowanie w infrastrukturę drogową. Ze wszech miar staramy się nadrabiać zapóźnienia. Inwestujemy w te drogi, które są ważne i strategiczne i na których realizację mieszkańcy czekali latami – mówi starosta Andrzej Szarlip.

Szacowany remont drogi Sól – Bidaczów ma kosztować około 7,9 mln zł. Powiat pozyskał maksymalne dofinansowanie, tj. 5 mln zł.