...
Loga Fundusze Europejskie

Licealiści z ONZ-etu w Rumunii

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 8 czerwca, 2022

W dniach 30 maja – 4 czerwca 2022 roku młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju przebywała w rumuńskim mieście Reghin. Uczniowie uczestniczyli w projekcie Erasmus Plus pt. Future Cities – Smart and Sustainable Solutions (Miasta Przyszłosci – Inteligentne i Trwałe Rozwiązania) realizowanym wspólnie z uczniami ze szkół z Rumunii, Grecji, Słowacji i Bułgarii. Głównym celem współpracy międzynarodowej było przygotowanie prezentacji na temat przykładów inteligentnych i zrównoważonych rozwiązań w miastach oraz ich implementacji w aglomeracjach miejskich. Ponadto w ramach projektu młodzi ludzie sadzili drzewka w parku miejskim oraz prowadzili dyskusję na temat działań proekologicznych.

erazmus plus onz
Tygodniowy pobyt w Rumunii obfitował w szereg atrakcji, a piękna, słoneczna pogoda sprzyjała wycieczkom. W Reghin licealiści zwiedzili fabrykę maszyn rolniczych IRUM, gdzie zostali zapoznani z technologią ich produkcji. W Targu Mures spacerowali malowniczymi uliczkami starówki i poznawali atrakcje turystyczne. Z kolei w niewielkiej miejscowości Praid zwiedzali zabytkową część kopalni soli. Duże wrażenie na młodzieży wywarło jedno z najpiękniejszych miast – Sighisoara, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, gdzie podziwiali średniowieczną architekturę: ufortyfikowany gród z murami obronnymi, 64 metrową wieżą zegarową z 1556 roku, obecnie Muzeum Historyczne, a także pięknie zachowane Stare Miasto.

Wizyta w Rumunii była dla uczniów niezapomnianym przeżyciem, a praca nad realizacją międzynarodowego projektu przyniosła wiele korzyści. Licealiści nawiązali nowe kontakty towarzyskie, rozwinęli kompetencje językowe, poznali wiele atrakcyjnych miejsc oraz posmakowali specjałów kuchni rumuńskiej.

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: pani Bożena Sidor oraz pani Renata Mokrzyńska.

I LO im. ONZ