...
Loga Fundusze Europejskie

Marsz do integracji

Kategoria: Aktualności 2017 Opublikowano: 18 maja, 2017

dzien godn 18Kilkaset osób wzięło udział we wczorajszej paradzie z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Biłgoraju. Uczestnicy przeszli ulicami miasta pod Biłgorajskie Centrum Kultury, gdzie odbył się festyn.

dzien godn 1

W paradzie udział wzięli mali i duzi, niepełnosprawni i pełnosprawni. Byli uczniowie i nauczyciele, przedszkolaki i ich opiekunowie. Były także osoby niepełnosprawne z naszego powiatu ze szkół, domów pomocy i warsztatów terapii zajęciowej oraz z takich samych instytucji zaprzyjaźnionych z sąsiednich powiatów. W kolorowym korowodzie udział wzięli także przedstawiciele naszego samorządu powiatowego na czele z Jarosławem Piskorskim Wicestarostą. Organizatorem spotkania już od 2007 roku jest Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju. A tak o idei Dnia Godności mówiła Marzena Kopacz dyrektor ZSS:

dzien godn 17

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w 1999r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Dzień ten przypada na 5 maja. Data nie jest przypadkowa, bowiem 5 maja obchodzony jest również Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Celem Dnia Godności jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery: edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, które uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia – zaznaczała dyrektor Kopacz – Pochodem godności chcemy zamanifestować, że osoby niepełnosprawne są wśród nas, choć może na co dzień ich nie widać lub nie wyróżniają się wśród pełnosprawnego społeczeństwa. Chcemy wyrazić sprzeciw wobec wszelkiej dyskryminacji tych osób w życiu codziennym.

Celem obchodów Dnia Godności jest też pokazanie możliwości osób niepełnosprawnych i dlatego na scenie letniej BCK można było obejrzeć występy uczniów ZSS, był też kiermasz prac wykonanych przez uczniów.

dzien godn 14

dzien godn 16

dzien godn 10

dzien godn 9

dzien godn 8

dzien godn 7

dzien godn 3

dzien godn 2