...
Loga Fundusze Europejskie

Michał Stańczyk finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego …..”

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 15 maja, 2019

losyMichał Stańczyk uczeń klasy pierwszej prawniczej z I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju jest w gronie trzech najlepszych uczniów województwa lubelskiego, którzy uzyskali tytuł finalisty i zakwalifikowali się do drugiej części etapu centralnego Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego …”. Sukces ten zapewnia Michałowi zwolnienie z egzaminu maturalnego z historii.

Finał etapu centralnego Olimpiady odbędzie się w Warszawie w dniach 6 – 8 czerwca 2019r., a jego uczestnicy rozwiążą zadania z zakresu m.in.: geografii militarnej, malarstwa batalistycznego, biografistyki, filmu i kronik filmowych, fotografii wojennej, poezji oraz pieśni wojennej i wojskowej, interpretacji źródła historycznego. Ponadto przygotują się do oprowadzania po losowo wybranym zabytku historycznym Warszawy, a także opiszą wylosowany eksponat muzealny.

Michał do 30 maja ma również przygotować drzewo genealogiczne swoich przodków (do czwartego pokolenia) oraz przedstawić losy swojej rodziny w latach 1921 – 1956, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej.

Program Olimpiady jest bardzo obszerny i zawiera się w dwóch blokach: stałym, obejmującym cały materiał edukacyjny z historii i zmiennym, dotyczącym treści tematycznych związanych z historią wojskowości polskiej, które co roku obejmują inny okres historyczny. W bieżącym roku szkolnym Olimpiada dotyczy okresu „Od Traktatu Ryskiego do Żołnierzy Niezłomnych. Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1921–1956”.

Opiekunem Michała jest pani Renata Krzesińska.

I LO im. ONZ