...
Loga Fundusze Europejskie

Najlepsi młodzi mechanicy w kraju

Kategoria: Aktualności 2016 Opublikowano: 22 marca, 2016

mechanikaW dniach 17 i 18 marca 2016 roku w Zespole Szkół Technicznych w Płocku odbył się IX Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Mechaniczny. Drużynowo i indywidualnie uczniowie RCEZ w Biłgoraju byli najlepsi w kraju.

Celem konkursu jest promowanie najlepszych uczniów oraz szkół zawodowych, a także propagowanie wiedzy z zakresu mechaniki i rozwijanie zainteresowań uczniów. W eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Mechanicznego wzięło udział ponad 50 szkół technicznych o profilu mechanicznym z terenu całej Polski.

W konkursie Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju reprezentowały dwa 3-osobowe zespoły uczniów:

Zespół z Technikum Mechaniczno – Elektrycznego

  1. Dawid Gruszczyński kl. IV TM
  2. Arkadiusz Niedzielski kl. IV TM
  3. Mateusz Gajór kl. IV TM

Zespół z Centrum Kształcenia Praktycznego

  1. Maciej Pukarowski kl. II TM
  2. Krzysztof Łupina kl. II TM
  3. Piotr Kotwis kl. II TM

Do etapu Ogólnopolskiego przystąpiło piętnaście trzyosobowych drużyn reprezentujących poszczególne szkoły techniczne z terenu całej Polski. W pierwszym dniu konkursu uczniowie w ramach rywalizacji indywidualnej i drużynowej rozwiązywali zestaw pytań składający się z 28 zadań technicznych, obejmujących zagadnienia z technologii maszyn, mechaniki, wytrzymałości materiałów, części maszyn, elektrotechniki, elektroniki, konstrukcji i eksploatacji maszyn oraz wykonywali dwa zadania praktyczne: projekt w programie komputerowym CAD oraz zadanie z mechatroniki. Po komisyjnym sprawdzeniu wszystkich prac oraz po dokonaniu oceny etapu praktycznego komisja konkursowa ustaliła klasyfikację drużynową oraz zakwalifikowała do finału ustnego sześciu najlepszych uczniów. W wyniku klasyfikacji drużynowej zespół z Technikum Mechaniczno – Elektrycznego zajął I miejsce w kraju, a zespół z Centrum Kształcenia Praktycznego miejsce IV. Dwóch uczniów Arkadiusz Niedzielski i Dawid Gruszczyński znalazło się wśród 6 najlepszych zawodników i zostało zakwalifikowanych do finału ustnego konkursu. W drugim dniu odbył się finał ustny konkursu przed publicznością. Podczas finału uczniowie odpowiadali na wylosowane pytania oraz wykonywali zadania praktyczne. Ostatecznie po przeprowadzeniu finału w wyniku klasyfikacji indywidualnej uczniowie RCEZ zajęli następujące miejsca:

Dawid Gruszczyński – I miejsce w Polsce i tytuł laureata IX Ogólnopolskiego Konkursu Mechanicznego;

Arkadiusz Niedzielski – IV miejsce w Polsce i tytuł finalisty IX Ogólnopolskiego Konkursu Mechanicznego.

Wszyscy laureaci i finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Mechanicznego otrzymali indeksy na Politechnikę Warszawską na kierunek Mechanika i Budowa Maszyn, cenne nagrody rzeczowe, dyplomy oraz upominki od sponsorów. Zwycięzcy w klasyfikacji drużynowej konkursu otrzymali również bardzo atrakcyjne nagrody. Opiekunami merytorycznymi uczniów byli mgr inż. Jarosław Dubiel i mgr inż. Leszek Luchowski.

 

Na zdjęciu drużyna z technikum.