...
Loga Fundusze Europejskie

Nic o nas bez nas

Kategoria: Aktualności 2016 Opublikowano: 11 maja, 2016

DSC 0010Około 300 osób wzięło udział w tegorocznym Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który już po raz 9 zorganizowany został przez Zespół Szkolno–Rewalidacyjny w Biłgoraju. I chociaż festyn na świeżym powietrzu popsuł ulewny deszcz, to nic nie popsuło humorów uczestników, którzy na spotkaniu bawili się bardzo fajnie. W Dniu Godności chodzi nie tylko o zabawę, ale przede wszystkim o uświadomienie, że osoby niepełnosprawne są wśród nas, że mają swoje ograniczenia, ale i możliwości oraz o zwrócenie uwagi na bariery te techniczne, ale i te mentalne.

Najpierw wszyscy uczestnicy spotkali się pod Urzędem Miasta na Placu Wolności, skąd wyruszyli główną ulicą i udali się na plac Medycznego Studium Zawodowego. W pochodzie, razem z osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami oraz rodzicami i mieszkańcami miasta, przeszli też kierownicy i dyrektorzy placówek opiekuńczych oraz władze samorządowe. Byli m.in. Marian Tokarski Starosta Biłgorajski, Janusz Rosłan Burmistrz Biłgoraja, Jarosław Piskorski Wicestarosta i Jarosław Lipiec Etatowy Członek Zarządu Powiatu, Alina Swacha dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Marzena Kopacz dyrektor ZS-R.

 

DSC 0034

 

Miarą cywilizacyjną i człowieczeństwa danego społeczeństwa jest jego stosunek do osób niepełnosprawnych – stwierdziła już na początku spotkania dyrektor Marzena Kopacz – Tym spotkaniem chcemy zamanifestować, że osoby niepełnosprawne są wśród nas, że mają swoje marzenia, pragnienia i potrzeby, tak jak każdy inny człowiek. Maja prawo do normalnego życia, choć ze względu na swoją niepełnosprawność potrzebują pomocy. Chcemy sprzeciwić się dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność – mówiła pani dyrektor.

 

DSC 0006

 

Oficjalne powitanie gości przerwał deszcz i trzeba było całą imprezę przenieść do sali gimnastycznej. To jednak nie popsuło humorów gości ani organizatorów, którzy przygotowali mnóstwo atrakcji. Było coś dla miłośników prac plastycznych i zadań ruchowych. Można było potańczyć i pośpiewać. Organizatorzy przygotowali też pyszny poczęstunek dla wszystkich uczestników.

 

DSC 0004

 

DSC 0007

 

DSC 0012

 

DSC 0012a

Więcej zdjęć <tutaj>